Ankara Kalesi surlarında çatlak oluştu

Ankara Kalesi surlarında çatlak oluştu. Sosyal medyada Ankara Büyükşehir Belediyesinin suçlanması üzerine açıklama geldi. ABB’den yapılan açıklamada yetkinin tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığında olduğu belirtildi.
Mevlüt Peker
|
19 Ağustos 2022, Cuma - 13:48
Ankara Kalesi surlarında çatlak oluştu

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Ankara Kalesi surlarında oluşan çatlağa ilişkin olarak sosyal medyada kurumumuzu hedef alan bazı paylaşımlar yapılmaktadır. Konu hakkında;

1. 2863 sayılı kanunun 10. maddesine göre yetki Kültür ve Turizm Bakanlığına aittir. Bakanlık tarafından sur duvarlarının rölöve, restitüsyon ve inşaat projeleri hazırlanmış olup bu proje Koruma Kurulu’nca onaylanmıştır.

2. Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, restorasyon uygulaması başlayıncaya kadar Ankara Büyükşehir Belediyesinin “vatandaşların can ve mal güvenliğine ilişkin tedbir alması” kararı almıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu karara istinaden ANFA Güvenlik görevlileri ve diğer önlemler ile güvenlik tedbirlerini uygulamaktadır.

3. Belediyemiz ayrıca Bakanlık tarafından uygun görüldüğü takdirde ve Belediye Meclisi’mizde karar almak suretiyle, bir protokol çerçevesinde restorasyon çalışmalarına her türlü desteği vermeye hazır olduğunu resmi yazıyla bildirmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/1722941/ankara-kalesi-surlarinda-catlak-olustu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.