Nureddin Nebati görevden alınacak iddiası

Gazeteci Deniz Zeyrek, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yerine eski bakan Mehmet Şimşek'in göreve getirileceğini iddia etti.

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
14 Eylül 2022 10:29
GÜNCELLEME
14 Eylül 2022 11:36
Nureddin Nebati görevden alınacak iddiası
HM
Haber Merkezi Editör

Gazeteci Deniz Zeyrek, katıldığı televizyon programında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye ilişkin dikkat çeken bir iddiada bulundu.

Ankara'da konuşulan kulis bilgisini paylaşan Zeyrek, iki haftadır Nureddin Nebati'nin görevden alınacağını duyduğunu söyledi.

Zeyrek, Nebati'nin yerine ise ekonomi yönetimi için eski bakan Mehmet Şimşek ile görüşüldüğünü öne sürdü.

Öte yandan Zeyrek, seçim için tarihin 14 Mayıs olabileceğinin konuşulduğunu da sözlerine ekledi.

Mehmet Şimşek kimdir?

Mehmet Şimşek, 1967 yılında Batman ili Gercüş ilçesinin Arıca (Kefre) köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Batman Merkez'de, liseyi ise Gercüş'de tamamlayan Şimşek, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü'nden dönem ikincisi olarak mezun oldu.

Şimşek, 1993 yılında Exeter Üniversitesi'nde finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini aldı. Ardından Türkiye, ABD ve İngiltere'de önemli finans kuruluşlarında çalışan Şimşek, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde AK Parti Gaziantep 1. sıra milletvekili olarak seçildi.

Seçimlerden sonra kurulan 60. Hükümet'te Hazine ve Ekonomi'den sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 1 Mayıs 2009 tarihine kadar bu görevi yürüten Şimşek, bu tarihte ilan edilen kabine değişikliği ile Maliye Bakanlığı görevine getirildi. Şimşek 2015 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürdü. 2015 yılında yeniden ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı görevini üstlenen Şimşek, 9 Temmuz 2018'e kadar bu görevini sürdürdü. Şimşek ardından kurulan AK Parti hükümetlerinde ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabinelerinde de yer almadı.
İyi derecede İngilizce bilen Şimşek, evli ve 3 çocuk babası.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.