Bitcoin’de son 3 ayın en düşük seviyesi

FED ve BOE'nin faiz artırımına ilişkin endişeler kripto para piyasasını vurdu. Bitcoin, son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.
Ankara Masası
|
19 Eylül 2022, Pazartesi - 14:06
Bitcoin’de son 3 ayın en düşük seviyesi

Kripto para piyasasında düşüşler devam ediyor. Sadece 24 saat içinde Bitcoin dahil olmak üzere, küresel kripto para piyasasının değeri yaklaşık yüzde 7 düşerek 900 milyar dolara geriledi.

Bitcoin fiyatının 3 ayın en düşük seviyesine inmesine sebep, bu hafta gerçekleştirilecek önemli merkez bankalarının toplantıları öncesinde yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınması oldu.

Analiz şirketi Coinmarketcap'in verilerine göre, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri 24 saat içinde yaklaşık yüzde 7 düşerek 900 milyar dolara geriledi.

En büyük kripto para birimi Bitcoin, ABD’de beklentileri aşan ağustos enflasyon verilerinin ardından, ABD Merkez Bankası'nın (FED) federal fonlama oranı politikasına başladığı 1990'lardan bu yana ilk kez 100 baz puanlık faiz artırımına gideceği ihtimalinin artmasıyla satış baskısı altında kaldı.

Bugün yüzde 7'ye yakın değer kaybıyla 18 bin 300 dolara inen Bitcoin, 3 ayın en düşük seviyesini görmesinin ardından saat 13.30 itibarıyla 18 bin 500 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin’in son 7 günde değer kaybı yüzde 17’ye yaklaşırken, piyasa değeri de 353 milyar doların altına indi.

Diğer kripto para birimlerini de etkiliyor

Bitcoin fiyatındaki düşüş trendinin devam etmesi, diğer kripto para birimlerinde de sert kayıplar yaşanmasına sebep oluyor.

Ethereum, piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alsa da, son bir haftada yüzde 25'ten fazla değer kaybederek 1.300 doların altını gördü.

15 Eylül’deki blok zincirindeki bir takım yapısal güncellemeleri ifade eden ve ağdaki enerji tüketimini yüzde 99'dan fazla düşürecek olan "Merge (birleşme)" güncellemesini gerçekleştirmesinin ardından Ethereum’daki sert düşüşün gelmesi ise dikkati çekti.

Uzmanlar, geçen hafta küresel çapta enflasyon ve resesyon endişelerinin artması ile azalan risk iştahının, merkez bankalarına yönelik beklentilerle yeni haftaya da taşındığını bildirdi.

Faiz artırımı gündemde

Bu hafta özellikle FED ve İngiltere Merkez Bankasının (BOE) faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerinin kripto para piyasasında satış baskısına neden olduğunu aktaran analistler, daha yüksek borçlanma maliyetlerinin de kripto para piyasasında likidite sağlama konusunda sıkıntı oluşturduğunu ifade etti.

Çarşamba günü toplantısı sona erecek olan FED'in, politika faizini en az 75 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, BOE'nin de 50 baz puanlık faiz artışına gideceği tahmin arasında.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1788608/bitcoinde-son-3-ayin-en-dusuk-seviyesi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.