Altılı masanın ilk 3 gündemi

Altılı masa Meclis'te çoğunluğu elde etmesi durumunda ilk bir hafta içerisinde “Siyasi ahlak yasası, İstanbul Sözleşmesi ve Strateji Planlama Teşkilatı” yasalarını çıkaracağı öne sürüldü.
Murat Saltan
|
20 Eylül 2022, Salı - 09:48
Altılı masanın ilk 3 gündemi

Türkiye Büyük Millet Meclis'inin 1 Ekim günü açılmasının ardından 2 Ekim'de de CHP'nin ev sahipliğinde 6'lı masanın 2. tur görüşmeleri başlayacak.

Aday tartışmaları gölgesinde gerçekleşecek ikinci tur görüşmelerinde alt komisyonlardan gelecek raporlar değerlendirilecek.

Aday kriterleri

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ismi giderek kuvvet kazanırken, adayın kim olacağı alt komitelerde yapılacak ön çalışmalar sonucu masaya getirilecek.  13. Cumhurbaşkanının seçimi kazanabilmesi için hangi kriterlere sahip olması, hangi kesimlerde oy potansiyelinin bulunması gerektiği, halkın güven duygusu gibi maddeler vurgulanacak. Adayın seçim kampanyasında yürütmesi gerekli strateji de belirlenecek.

Gündeme gelecek ilk 3 madde

Sözcü’de yer alan habere göre Meclis çoğunluğu elde edilirse ilk bir hafta içinde “Siyasi ahlak yasası, İstanbul Sözleşmesi ve Strateji Planlama Teşkilatı” yasaları çıkarılacak.

Göçmenler, Dış politika, Tarım, Sanayi ve Eğitimde atılacak adımlar için de planlamalar yapıldı. TBMM'de elde edilecek çoğunluğa göre Anayasal değişiklikler devreye sokulacak.

Altılı masa görüşmeleri

Güçlendirilmiş parlamenter sistem de bu turun önemli ayağını teşkil edecek. Yeni sisteme geçilene kadar çıkarılacak yasalar ve KHK'lar için çalışmalar da yapıldı. Seçimlerde TBMM'de elde edilecek çoğunluğa göre Anayasal mevzuat değişiklikleri de devreye sokulacak. Sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanılırsa KHK'lar öne çıkacak. TBMM çoğunluğu elde edilirse de çıkarılacak yasalar ön planda olacak.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1790169/altili-masanin-ilk-3-gundemi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.