Reisi, başı açık CNN muhabiriyle olan röportajı iptal etti

CNN muhabiri Christiane Amanpour, ABD'nin New York kentinde bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yapacağı röportajın başörtüsü takmayı kabul etmediği için iptal edildiğini ileri sürdü.
Büşra Ünal
|
22 Eylül 2022, Perşembe - 20:12
Reisi, başı açık CNN muhabiriyle olan röportajı iptal etti

CNN muhabiri Christiane Amanpour, Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu için ABD'nin New York kentinde bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile haftalar öncesinden planlanan röportajın başörtüsü takmayı kabul etmediği için iptal edildiğini ileri sürdü. Amanpour sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “İran'da protestolar sürüyor ve Mahsa Amini'nin geçen hafta ‘ahlak polisi’ tarafından tutuklanması sonrası öldürülmesinin ardından. İnsan hakları grupları en az 8 kişinin öldürüldüğünü söylüyor. Dün gece, Başkan Reisi'ye tüm bunları ve daha fazlasını sormayı planladım” dedi.

Reisi’nin ABD topraklarındaki ilk röportajı olacaktı

Söz konusu röportajın Cumhurbaşkanı Reisi’nin Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu için New York’a yaptığı ziyaret sırasında ABD topraklarındaki ilk röportajı olacağına dikkat çeken Amanpour, “Haftalarca süren planlama ve sekiz saatlik çeviri ekipmanı, ışıklar ve kameralar kurduktan sonra hazırdık. Ama Cumhurbaşkanı Reisi'den iz yok” dedi. Görüşmenin başlamasından 40 dakika sonra Reisi’nin bir yardımcısının yanına geldiğini aktaran Amanpour, “Cumhurbaşkanı'nın, Muharrem ve Safar ayları olduğu için başörtüsü takmamı önerdiğini söyledi. Kibarca reddettim. Kendileriyle İran dışında röportaj yaptığımda, daha önceki hiçbir İran cumhurbaşkanının bunu talep etmediğini belirttim” dedi.

“Bunun bir ‘saygı meselesi’ olduğunu söyledi”

Reisi’nin yardımcısının kendisine başörtüsü takmaması halinde görüşmenin olmayacağını açıkça belirttiğini ifade eden Amanpour, “Bunun bir ‘saygı meselesi’ olduğunu söyledi ve ülkeyi kasıp kavuran protestolara atıfta bulunarak ‘İran'daki duruma’ atıfta bulundu. Bu eşi benzeri görülmemiş ve beklenmedik duruma katılamayacağımı bir kez daha söyledim” dedi. Söz konusu konuşmasının ardından Reisi’nin yardımcısının yanından ayrıldığını aktaran Amanpour, “Görüşme gerçekleşmedi. İran'da protestolar devam ederken ve insanlar öldürülürken, Cumhurbaşkanı Reisi ile konuşmak önemli bir an olurdu” dedi.

Kim haklı?

CNN muhabiri Christiane Amanpour'un dini ne?  Christiane Amanpour Müslüman mı? Hıristiyan mı?

İngiliz bir anne ve İranlı bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Christiane Maria Heideh Amanpour, doğumundan hemen sonra 1958'de ailesi Tahran'a yerleşince İran'da büyüdü. İran'da Katolik Kilisesine gitti. 11 yaşında okuması için İngiltere'de yatılı kız okuluna gönderildi. 1979'da İran İslam Devrimi sebebiyle ailesi de İran'dan kaçtı ve mülteci olarak Londra'ya sığınmak zorunda kaldı. 1990'da Irak'ın Kuveyt'i işgalini ekranlara taşımak üzere Ortadoğu'da kalan Amanpour, 1991'de Körfez Savaşı'nın en sıcak gelişmelerini tüm dünyaya aktaran en etkili yüz oldu. Dünyanın Körfez Savaşı'ndaki muhabirliğinden tanıdığı Amanpour, Bosna Hersek Savaşında tüm sunumlarında ve haber yazımlarında Müslümanları tutmakla suçlandı. Annesinin Hıristiyan, babasının Şii Müslüman, kocasının Yahudi olması sebebiyle üç dini de gayet iyi bilen Amanpour'un herhangi bir dine mensup olmadığı ileri sürülüyor ancak Hıristiyan olduğu iddiaları da var. Tüm bu iddialar arasından "Kim haklı" sorusunun cevabını sosyal medyada aramak ve kimin haklı olduğunu kamuoyuna bırakmak gerekiyor. Sosyal medyada Amanpour'u haklı bulan da, suçlayan da var. Amanpour'u haklı bulanlar, "Amanpour Müslüman değil. İnancı, başörtüsü takmasını emretmiyor. Müslüman olsaydı bile takmayabilirdi. ABD'de özgürlük var. Kıyafet zorunluluğu yok. Amanpour da ABD vatandaşı ve röportaj yapılacak yer ABD. Kaldı ki Amanpour daha önce İranlı yöneticilerle başı açık olarak röportaj yapmıştı. İran Cumhurbaşkanı'nın başörtüsü şartı varsa, bunu neden yayına 40 dakika kala iletiyor." diyor. Amanpour'u suçlayanlar ise "İran Cumhurbaşkanı'nın böyle bir talebi olacağını zaten biliyordu. Ama İran'da gözaltında öldürülen Mahsa Amini gündemdeyken Reisi'yi sıkıştırmak için fırsat olarak gördü." ifadelerini kullanıyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1796725/reisi-basi-acik-cnn-muhabiriyle-olan-roportaji-iptal-etti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.