Boşanma aşamasındaki eşini rehin alıp öldürmeye çalışan sanığa ceza yağdı

İstanbul'da boşanma aşamasındaki eşi ve onun arkadaşını silahla rehin alan sanık, toplam 24 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum edildi.
Ersin Küçükbarak
|
23 Eylül 2022, Cuma - 11:00
Boşanma aşamasındaki eşini rehin alıp öldürmeye çalışan sanığa ceza yağdı

Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Halil İbrahim Gümüşçü, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve sanık avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, bir önceki celse verdiği, sanığın boşanma aşamasındaki eşi Y.D. ve arkadaşı olan müşteki M.Ç'ye karşı "eşini öldürmeye teşebbüs etme" ve "kasten öldürmeye teşebbüs etme" suçlarından toplam 22 yıldan 35 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istemli mütalaasını tekrar etti.

Bakanlık avukatı, sanığın mağdurlara karşı kasten öldürmeye teşebbüs suçu sabit olduğunu belirterek, cezalandırılmasını talep etti.

Sanık Gümüşçü'nün avukatı da müvekkilinin kendi iradesiyle ateş etmeye devam etmediğini ifade ederek, "Kendisi eşiyle konuşmak istemiştir. Araya giren 3. kişi hakaret etmiştir, bunun üzerine kalça kısmına ateş etmiştir. Müvekkilimin 'haksız tahrik altında eşe karşı kasten yaralamaya teşebbüs' ve 'haksız tahrik altında kasten yaralama' suçundan hüküm kurulması gerekmektedir." dedi.

Söz verilen tutuklu sanık Halil İbrahim Gümüşçü de yaşanan talihsiz olaydan üzüntü ve pişmanlık duyduğunu dile getirdi. Öldürme kastı olmadığını savunan Gümüşçü, "Silahta mermi olmasına rağmen eylemim devam etmemiştir. Bu öldürme kastım olmadığını gösterir. Bir anlık öfkeyle oldu." diye konuştu.

Son sözü sorulan sanık Gümüşçü, tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Gümüşçü'yü mağdur M.Ç'ye karşı "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanık Gümüşçü'nün eski eşi Y.D'ye karşı "eşini kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 10 yıl 10 ay hapis cezası veren mahkeme, sanığın "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 5 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Üye hakim, karara muhalefet şerhi koyarak, sanığa "tasarlayarak öldürmeye teşebbüs" suçundan hüküm kurulması gerektiğini belirtti.

Mahkeme, sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi.


http://www.ankaramasasi.com/haber/1797083/bosanma-asamasindaki-esini-rehin-alip-oldurmeye-calisan-saniga-ceza-yagdi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.