Almanya'dan Rusya'daki seferberlik karşıtı firari askerlere iltica hakkı

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, kısmi seferberlik ilan edilen Rusya'da askere gitmeyi reddedenlerin Almanya'ya iltica başvurusunda bulunabileceğini söyledi.
Ersin Küçükbarak
|
23 Eylül 2022, Cuma - 11:16
Almanya'dan Rusya'daki seferberlik karşıtı firari askerlere iltica hakkı

Almanya, Ukrayna’ya karşı savaşmak ve askere gitmek istemeyen Ruslara kucak açtı.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser bu konuda bir açıklama yaptı.

Faeser, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung'a yaptığı açıklamada, "Kural olarak, ağır baskı tehdidi altındaki firari askerler, Almanya'da uluslararası korumadan yararlanırlar. Vladimir Putin'in rejimine cesurca karşı çıkan ve bu nedenle kendilerini büyük bir tehlikeye atan herkes, siyasi zulüm gerekçesiyle Almanya'ya iltica başvurusunda bulunabilir" dedi.

Nancy Faeser, Almanya'nın zaten zulüm gören ve tehdit edilen Rus muhalifleri aylardır ülkeye kabul etmekte olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Marco Buschmann da "Putin'den nefret eden ve liberal demokrasiyi seven herkes Almanya'da bize katılabilir" dedi.

Finlandiya sınırında araç kuyruğu

Rusya ile olan sınırını kapatmayan Avrupa Birliği ülkelerinden Finlandiya da seferberlik ilanının ardından ülkeye giriş yapmak isteyen araçların uzun kuyruklar oluşturduğunu açıkladı.

"Seferberliğe hayır" protestoları

Öte yandan seferberlik kararını protesto etmek için ülke çapında düzenlenen gösterilerde binlerce kişi gözaltına alındı. "Seferberliğe hayır" protestolarının, Moskova'nın Şubat ayında Ukrayna'ya askeri müdahalede bulunacağını açıklamasından bu yana Rusya'daki en büyük eylem olduğu bildirildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1797117/almanyadan-rusyadaki-seferberlik-karsiti-firari-askerlere-iltica-hakki
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.