Bilgin, "EYT'de çözüm aşamasına geldik"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT'deki son durum hakkında açıklama yaptı. Bilgin, "EYT ile ilgili çözüm aşamasına geldik. Onunla ilgili dosyayı tamamladığımızda kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.
Onur Çetinkaya
|
23 Eylül 2022, Cuma - 15:08
 Bilgin, "EYT'de çözüm aşamasına geldik"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca kişinin merakla beklediği emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili konuştu.

Çözüm aşamasına geldik

HAK-İŞ'i ziyaretinde EYT ile ilgili son durumu paylaşan  Bakan Bilgin, "EYT ile ilgili çözüm aşamasına geldik. Onunla ilgili dosyayı tamamladığımızda kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

"Aralık ayında asgari ücreti değerlendireceğiz"

Önümüzdeki Aralık ayında yeniden asgari ücreti değerlendirileceğini ifade eden   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, "Enflasyonun tahribatını değerlendirerek kararımızı açıklayacağız. 3600 düzenlemesiyle yaklaşık 6 milyon çalışanın hayatlarını düzenleyecek ciddi bir reforma imza attık." ifadelerini kullandı.

Kamudaki sözlemeli personele kadro

Bilgin, kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesiyle ilgili ise, "Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi meselesi Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmedi. Biz hazırlığımızı yaptık, Cumhurbaşkanımızla nihai değerlendirmeyi yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Kapsam dışı kalan 90 bin civarındaki personelin kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışma tamam. Onun da belli bir aşamadan sonra uygulamaya sokulacağının haberini vermek isterim." diye konuştu.

"Vergi dilimiyle ilgili sorunu düzeltmek istiyoruz"

Vergi dilimlerindeki artışla ilgili konuşan Bilgin, "Vergiyle ilgili bir sorun var. Biz toplu sözleşmede elde ettiğimiz ücreti toplu sözleşme sonuna kadar elde etmek istiyoruz. Yani vergi dilimlerindeki artışın, ücretlerin niteliğini, alım gücünü aşındırmamasını istiyoruz. Bu haklı bir taleptir. Bu konuda da Maliye ve Ekonomi bakanımızla da görüşmelerimiz var. Bu konu önemlidir. Özellikle ücretlerin yukarıya çekmek için verdikleri mücadeleyi anlamsız hale getiren vergideki oynaklığın düzenlenmesi gerekir. Bu konuyu da bakan beyle görüştüm, bu konuda da olumlu bir yaklaşımda olduğumuzu belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1797469/bilgin-eytde-cozum-asamasina-geldik
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.