Geride unutulmaz eserler bıraktı! Ünlü besteci Zeynettin Maraş hayatını kaybetti

Ünlü besteci Zeynettin Maraş, 95 yaşında yaşamını yitirdi. Maraş, "Gizli Aşk Bu" ve "İnleyen Nağmeler" gibi unutulmaz eserlerin bestesini yapmıştı.
Murat Saltan
|
23 Eylül 2022, Cuma - 16:58
Geride unutulmaz eserler bıraktı! Ünlü besteci Zeynettin Maraş hayatını kaybetti

Çok sayıda ünlü şarkının bestecisi olan Zeynettin Maraş, 95 yaşında yaşamını yitirdi. 

Acı haberi sanatçı Canan Karadeniz, sosyal medya hesabından duyurdu.

Karadeniz, "Çok değerli duayen bestekarımız Zeynettin Maraş hocamızın vefatını üzüntüyle öğrendim. Ailesinin ve tüm sanat camiasının başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin. Işıklarda uyusun." paylaşımında bulundu.

Cenaze programı

Ardından unutulmaz eserler bırakan Maraş'ın cenazesi, 25 Eylül'de Erenköy Galip Paşa Camii'nde öğle vaktini müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kocatepe Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Zeynettin Maraş kimdir?

İstanbul Suadiye'de 1927'de dünyaya gelen Maraş, İstanbul Belediye Konservatuvarında Münir Nurettin Selçuk, Şefik Gürmeriç, Mesut Cemil, Nevzat Atlığ, Refik Fersan ve Şerif Muhiddin Targan'dan dersler aldı.

Sözleri Necla Tarzi'ye ait olan "Gözyaşlarımı Derdime Derman Ettiğim Akşam" isimli ilk bestesini 1949'da, Ankara Radyosu'nda o yılların ses sanatçısı Muzaffer İlkar okudu.

"İnleyen Nağmeler" bestesiyle 1966'da büyük bir çıkış yapan usta bestekar, "Gizli Aşk Bu", "Hasretim Sana" ve sözleri Onur Akay'a ait "Seni Beklerken" isimli besteleriyle tanındı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1797856/geride-unutulmaz-eserler-birakti-unlu-besteci-zeynettin-maras-hayatini-kaybetti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.