Akdeniz'de ölen göçmen sayısı açıklandı

Güneydoğu Asya, Ortadoğu, Afrika ve Orta Asya ülkelerinden Avrupa'ya gitmek isteyen göçmenlerin güzergahında olan Akdeniz göçmen mezarlığına dönmüş durumda. Son 9 yılda yaklaşık 25 bin göçmen Akdeniz'i geçmek isterken hayatını kaybetti.
Murat Saltan
|
04 Ekim 2022, Salı - 15:41
Akdeniz'de ölen göçmen sayısı açıklandı

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Akdeniz şubesi, yaptığı açıklamada, Akdeniz'in orta kesiminde yaşanan ilk büyük felaketlerden biri olan hadisenin üstünden geçen 9 yılda hayatını kaybeden göçmenlerin sayısının yaklaşık 25 bin olduğunu açıkladı.

IOM, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) gibi uluslararası kuruluşların verilerine göre, söz konusu felaketten bu yana ölen yaklaşık 25 bin göçmenden 20 bini Orta Akdeniz güzergahındaki kazalarda yaşamını yitirdi.

Bu yıl 1400 kişi öldü ya da kayboldu

Akdeniz'de sadece bu yılın geride kalan döneminde 1400 kişinin öldüğü ya da kaybolduğu belirtildi. Bunların yüzde 84'ü yine Akdeniz'in orta kısmında "tehlikeli" göç güzergahında Avrupa'ya ulaşmak isterken can verdi.

Diğer yandan, İtalya İçişleri Bakanlığının verilerine göre, 1 Ocak - 3 Ekim tarihleri arasında İtalya'ya deniz üzerinden ulaşan düzensiz göçmen sayısı 72 bin 252 oldu. Geçen yıl aynı dönemde bu sayı 47 bin 726 olarak açıklanmıştı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1817133/akdenizde-olen-gocmen-sayisi-aciklandi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.