KKTC'den BM'ye tanıma resti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler kürsüsünden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması çağrısının ardından ilk somut adım geldi. KKTC, Rumlar’dan izin alarak görev yapan BM Barış Gücü’ne KKTC ile de anlaşma yapması için bir ay süre tanıdı.
Onur Çetinkaya
|
05 Ekim 2022, Çarşamba - 09:36
KKTC'den BM'ye tanıma resti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’ta Birleşmiş Milletler kürsüsünden KKTC'yi tanınma çağrısından ardından Lefkoşa yönetiminden de bir atak geldi.

Guterres ile görüştüler

New York temasları sırasında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Barış Operasyonların’dan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix ile görüştüklerini anlatan Ertuğruloğlu, BM’ye Kuvvetler Anlaşması taslağını sunduklarını, KKTC’nin tanınması için yeni adımlar da atacaklarını kaydetti.

KKTC'den BM'ye rest KKTC'den BM'ye tanıma resti

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türk ve Rum sınır hattındaki ara bölge dışında KKTC’de de 2 kamp ve bir temas noktası bulunan BM Barış Gücü’nün Rumlar’dan izin alarak görev yaptığını belirterek, “Misafirlik bitti, ya KKTC ile askeri anlaşma imzalar ya da KKTC’den çekilirler” resti çekti.

Bir ay süre verildi

Kuzey Kıbrıs yönetimi, Rumlar’dan izin alarak görev yapan BM Barış Gücü’ne KKTC ile de anlaşma yapması için bir ay süre tanıdı. BM Barış Gücü anlaşma yapmazsa KKTC tarafındaki iki kampından çekilmek zorunda kalacak.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1817604/kktcden-bmye-tanima-resti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.