İş Bankası, Garanti ve Akbank'tan 38'er milyar TL net kar

İş Bankası yılın 9 ayında 38 milyar TL düzeyinde net kar sağlarken, VakıfBank aynı dönemde 15 milyar 610 milyon TL net kar elde etti. Garanti BBVA 9 ayda 38,7 milyar TL konsolide net kar, Akbank ise 9 ayda 38,2 milyar TL'lik konsolide net kar elde etmişti.
Editör
|
07 Kasım 2022, Pazartesi - 19:52
İş Bankası, Garanti ve Akbank'tan 38'er milyar TL net kar

Türkiye İş Bankası, yılın 9 ayında 38 milyar TL düzeyinde net kar elde ederken özkaynak büyüklüğünü de 146,7 milyar TL'ye yükseltti.

Banka yaptığı açıklamayla ilk 9 aylık finansal sonuçlarını paylaştı.

Buna göre, banka, Eylül 2022 itibarıyla aktif büyüklüğünü 2021 yıl sonuna göre yüzde 39,3 artışla 1,29 trilyon TL'ye yükselterek "Türkiye’nin en büyük özel bankası" konumunu sürdürdü.

Aynı dönemde nakdi kredi hacmini 711,6 milyar TL’ye, gayrinakdi kredi hacmini 229,3 milyar TL’ye çıkaran bankanın, ekonomiye sağladığı toplam kaynak tutarı 940,9 milyar TL’ye ulaştı.

Tasarruf sahiplerinin öncelikli tercihi olmaya devam eden İş Bankası’nın toplam mevduat hacmi, Eylül 2022 döneminde 837,7 milyar TL olarak gerçekleşti. TP mevduat hacmi ise yıl sonuna göre yüzde 93,5 artarak 324,3 milyar TL’ye yükseldi.

Banka, güçlü performansının yanı sıra uluslararası kredibilitesinin bir sonucu olarak kaynak çeşitliliğini artırmaya devam ederek, pasiflerinin vadesini uzattı.

Seküritizasyon programı kapsamında kadın girişimciler, yenilenebilir enerji yatırımları ile konut finansmanında kullandırılmak üzere, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumundan (IFC) 227 milyon dolar tutarında kaynak sağlayan İş Bankası, bu dönemde ayrıca Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 100 milyon ABD doları tutarında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansmanında kullanılmak üzere 5 yıl vadeli kredi anlaşması imzaladı.

Özkaynak büyüklüğü 146,7 milyar TL

Kaynak temininin yanı sıra, plasman politikalarında da sürdürülebilirliği önceliklendiren İş Bankası, entegre bir enerji portföyü oluşturmak amacıyla İş Enerji Yatırımları AŞ’yi kurdu.

Bu dönemde, tarım alanındaki sürdürülebilirlik faaliyetlerine de devam eden İş Bankası, İmece Çalıştayları’nın ilkini “su” temasıyla düzenledi.

Yılın ilk 9 ayında 38 milyar TL düzeyinde net kâr elde eden bankanın, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22,1 seviyesinde gerçekleşirken, özkaynak büyüklüğü de 146,7 milyar TL’ye yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, 2024 yılında 100. yaşını kutlayacak olan bankanın yaklaşık bir asırdır Türkiye’nin iktisadi gelişimine katkı sunduğunu vurgulayarak, "Sağlam finansal yapımızın desteği ve kaliteli hizmet sunumumuzla sağlıklı büyüme stratejisini kararlılıkla uygulayarak, ülke ekonomisine destek olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

VakıfBank'tan 9 ayda 15 milyar 610 milyon TL net kar

VakıfBank, yılın dokuz ayında 15 milyar 610 milyon TL net kar elde etti.

VakıfBank yaptığı açıklamayla 2022 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını paylaştı.

Buna göre, bankanın aktif büyüklüğü yüzde 80 artarak 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 1,4 trilyon TL'ye ulaştı.

Nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye 1 trilyon 42 milyar TL destek veren VakıfBank, yılın dokuz ayında elde ettiği 22 milyar 880 milyon TL brüt karından 7 milyar 270 milyon TL vergi karşılığı ayırarak, 15 milyar 610 milyon TL net kar elde etti.

Banka ayrıca yılın üçüncü çeyreğinde ilave 5,5 milyar TL serbest karşılık ayırarak, toplam serbest karşılıklarını da 9,5 milyar TL’ye yükseltti.

Açıklamada sonuçlara ilişkin bilgi veren VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, küresel ekonomilerde büyüme oranlarının yavaşlamasına rağmen Türkiye ekonomisinin dünya ekonomilerinden pozitif anlamda ayrıştığına işaret etti.

Türkiye'nin güçlü büyümesindeki lokomotif sektörün bankacılık olduğunu belirten Üstünsalih, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin en büyük iki bankasından biri olarak müşterilerimize sunduğumuz finansal hizmetleri, her geçen gün daha da iyileştirmek adına teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, hızlıca uygulamaya alıyoruz. Yanı sıra ticari hayattan hane halkına kadar olan desteklerimizde hız kesmiyoruz. 2022 yılının ilk dokuz ayında da bu anlamda desteğimizi sürdürmeye devam ettik ve nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla ülkemiz ekonomisine sağladığımız finansman desteğini, yıllık bazda yüzde 70 artırarak 1 trilyon 42 milyar TL’ye ulaştırmayı başardık.

Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yıllık yüzde 66 artışla 794 milyar TL seviyesine çıkarken, aktif toplamımız ise yıllık yüzde 80 artışla 1,4 trilyon seviyesine yükseldi. Ayrıca son yıllarda izlediğimiz politikamızı sürdürerek ülkemiz ihracatına katkı sağlayan, üretim, yatırım ve istihdam odaklı öncelikli sektörleri ve firmaları fonlamaya devam ettik. Söz konusu firmalara kullandırdığımız krediler, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 76 artarak 636 milyar TL’ye ulaştı."

"Kur Korumalı Mevduat hesapları 150 milyar TL'yi aştı"

Ana fonlama kalemi olan mevduat tarafında da başarılı bir dönemi geride bıraktıklarını vurgulayan Üstünsalih, "Toplam mevduatlarımız yıllık yüzde 105 artış ile 956 milyar TL seviyesini aşarken, vadesiz mevduatlarımız ise yıllık bazda yüzde 117 artırarak 219 milyar TL seviyesine yükseldi." bilgisini verdi.

Üstünsalih, toplam 150 milyar TL'yi aşan kur korumalı mevduat hesapları ürün grubuyla müşterilerin TL birikimlerine değer katmaya, aynı zamanda mevduatların vadesini uzatarak bilançolarının aktifiyle pasifi arasındaki vade farkını azaltmaya bu dönemde de devam ettiklerini aktardı.

Böylece TL mevduatlarının yıllık bazda yüzde 111 artarak 505 milyar TL'ye ulaştığını bildiren Üstünsalih, şunları paylaştı:

"VakıfBank dijitalleşme anlamında sektörüne öncülük eden bir konumda. Müşteri talep ve ihtiyaçları doğrultusunda inovatif ürün ve hizmetleri hızla devreye almaya devam ediyoruz. Hizmet anlayışında dijital gelişmeleri ilk sırada gözeterek, şubeden müşteri olma alışkanlıklarını devam ettiren müşterilerimize yeni bir dijital deneyim sunma hedefiyle, süreçleri 5 dakikaya kadar indiren ‘Dijital Onay ile Müşteri Olma’ uygulamamızı da hayata geçirdik.

Uygulamamızda, daha önce müşterinin ıslak imzası gereken sözleşme ve formlar, artık VakıfBank Mobil kanalından hızlıca onaylanabiliyor. Süreçlerde zamandan tasarruf sağlayan uygulamamız çevremize de katkı sunuyor. Bankamız sürdürülebilirlik ilkesiyle uyumlu olacak şekilde kağıt tasarrufunu da üst düzeye çıkarıyor. VakıfBank olarak güçlü teknolojik altyapımızla müşterilerimize her alanda kolaylık sağlayacak ürünler sunmaya devam edeceğiz."

Garanti BBVA 9 ayda 38,7 milyar TL konsolide net kar, Akbank ise 9 ayda 38,2 milyar TL'lik konsolide net kar elde etmişti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1915127/is-bankasi-garanti-ve-akbanktan-38er-milyar-tl-net-kar
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.