Üniversite Hastaneleri Sağlık Market Uygulamasına Dahil Edildi

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
11 Mart 2020 09:34
Üniversite Hastaneleri Sağlık Market Uygulamasına Dahil Edildi
HM
Haber Merkezi Editör

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen tıbbî ürün ve malzeme alımını kapsayan "Sağlık Market" sistemine, üniversite hastaneleri de dahil edildi.

Üniversite Hastaneleri Birliği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Sağlık Market sistemine üniversite hastanelerinin de dahil edildiğini, bu sayede akıllı satın alma döneminin başladığını bildirdi.

Ankara, Hacettepe, Gazi, Ege, Cerrahpaşa, Çukurova üniversiteleri rektörleri ve başhekimlerinden oluşan Üniversite Hastaneleri Çözüm Grubu ile Kamu Malî Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü, iki aydır hastanelerin malî sorunlarının çözümü, ilaç ve tıbbî malzeme teminindeki sıkıntıları gidermek üzere görüşmelerini sürdürüyordu. Görüşmeler sonucunda Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ile Üniversite Hastaneleri Çözüm Grubu arasında "Tedarik İşbirliği Protokolü" imzalandı.

Tedarik İşbirliği Protokolü sayesinde üniversitelere bağlı hastaneler, tüm ilaç ve tıbbî malzeme ihtiyaçlarını DMO üzerinden temin edecek.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, devlet üniversite hastanelerinin uzun yıllardır malî açıdan çıkmaz içinde olduğunu savunarak, “Bizler üniversite hastaneleri olarak bu çıkmazı ilk etapta azaltmak ve daha sonra ortadan kaldırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelir-gider eşitsizliğinin önüne geçmek, tedarikte kamusal avantaj sağlamak ve personel ihtiyaçlarını sağlıklı bir zemine taşımak öncelikli amaçlarımızdan” ifadelerini kullandı.
Kamuda akıllı satın alma çerçevesinde “Sağlık Market” uygulamasının hayata geçirilmesi ile sektörde yaşanan sıkıntıların ciddi oranda çözülebileceği görüşünü dile getiren İbiş, "Sağlık Market'e üretici (imalatçı), ithalatçı (yetkili temsilci) veya yetkilendirilmiş bayiler (yetkili satıcılar) başvurabilecek. Başvuruda bulunacak üretici (imalatçı), ithalatçı (yetkili temsilci) veya yetkilendirilmiş bayilerin (yetkili satıcıların), Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankasına ve/veya Ürün Takip Sistemine kayıtlı olması gerekiyor. Bu gibi kriterlerin ekonomik, teknik uygunluk ve güvenilirlikle beraber ayrıca yerlileşme ve millîleşme adına da önemli bir adım olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.