Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sisi eleştirisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dünya Kupası açılış töreninde Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmiş dönemdeki sözlerini hatırlatarak "Sisi'yi Cumhurbaşkanı kabul etmediğini söyledi. Ne oldu? Erdoğan'ın benim zoruma giden tarafı Türkiye'yi temsil etmesi. Tükürdüğünü yalamak, Allah kimseye bunu yaşatmasın." dedi.
Murat Saltan
|
22 Kasım 2022, Salı - 13:57
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sisi eleştirisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu,

CHP lideri, "Kavgayı değil, kucaklaşmayı savunan biziz. Helalleşmek yana olan biziz. Biz 85 milyonu kucaklamak istiyoruz. Her gün yeni bir sorunla karşılaşıyoruz. Bazı sorunlar her gün yaşanır hale geldi. Türkiye'yi buradan çekip çıkarmak zorundayız. Birlikte, demokratik kurallar içinde yapmak zorundayız. Biz bunu yaptığımız zaman ülkeye demokrasi, huzuru getireceğiz. Her evde endişe var. Gelir düzeni ne olursa olsun herkes endişeli. Türkiye'yi bu endişe girdabından çıkarmak zorundayız" dedi.

"Konuşamayan, dertleşemeyen bir Türkiye var" diyen Kılıçdaroğlu, "Herkesin iradesine saygılıyım. Ama Türkiye'nin gidişinden siz de huzursuzluk duyuyorsanız oyunuzun rengini değiştirmek zorundasınız" diye konuştu.

TERÖRLE MÜCADELE

Kılıçdaroğlu, "Bu coğrafyada terörden en büyük acıları yaşayan Türkiye'dir. Türkiye'yi buradan çekip çıkarmak zorundayız. Özgür irademizle yapmak zorundayız. Terörün sağı solu yoktur bunu anlatmak zorundayız. Terör iç politika malzemesi olamaz, olmamalı da. Terör bir insanlık suçu. Terör konusunda birlikte olmak zorundayız. Terör kimden, nereden gelirse gelsin hep birlikte karşı çıkmak zorundayız. Terörün yanındaymış, karşısındaymış gibi yer almanın kimseye faydası yok. Onlar zaten toplumu ayrıştırmak istiyorlar. Biz terörden uzak bir Türkiye olsun istiyoruz. Her terör olayından sonra kavga olmasın istiyoruz" diye konuştu.

İstiklal saldırısına ilişkin eleştiriler

İstiklal saldırısına değinen CHP lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu terörist sınırdan nasıl geçti? Türkiye'nin sınırları nasıl oluyor da yol geçen hanına dönüyor? Ben bunu söylediğimde kızıyorlar. Bu topraklarda terör olmasın diye konuşuyorum. Sınırları neden kontrol etmiyorsunuz? Teröristler aramızda geziyor. Terör başımızın belası, önlem alacaksınız. Siz önlem aldınız da biz karşı mı çıktık? Terörle mücadele ettiniz de karşı mı çıktık?

Uyuşturucu ile mücadele

Uyuşturucu teröristleri de var aramızda. Yüzbinlerce gencimizi zehirliyor, teröristlerden ne farkı var? Tonlarca uyuşturucu bu ülkeye nasıl giriyor? Devleti yöneten birisi uyuşturucu baronlarıyla fotoğraf çektirir mi? ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. Türkiye öyle bir noktaya geldi ki mafya liderlerinin hesaplaştığı bir ülkeye döndü.

" Böyle devlet yönetilmez"

Terör dediğiniz bir tane değil. Türkiye'yi zehirliyorlar. Her birimizin sorumluluğu var. Devleti yönetenlerin sorumluluğu var bu konuda. Akılcı politikalar üretmek zorundayız. Son 20 yıla bakın, akılcı politikalar üretilmedi.

Terörle mücadele ediyorum, oy devşirebilir miyim? Terörle böyle mücadele edemezsin. Biri teröre destek veriyor diye bir ülkeyi suçlarken, diğeri taziye kabul ediyor. Böyle devlet yönetilmez.

Maden faciası oluyor sorumlu yok. Tren kazası oluyor sorumlu ortada yok. Terörist gelmiş geziyor, sorumlu yok. Devletin adaletle yönetilmesi elzemdir.

5 yaşındaki çocuk atılan roketle hayatını kaybediyorsa, o çocuğun vebali bu devleti yönetenlerin omuzlarındadır. O 5 yaşındaki çocuğumuzun annesinin, babasının yaşadığı dramı kendi vicdanlarında ölçüp tartmazlarsa bu sorunu çözemezler."

Göktürk'ün imara açılması

Göktürk'te Kemer Country'nin imara açılmasını eleştiren CHP lideri, "Gözünüzü hala para doyurmadı mı? Rant, rant, rant nereye kadar? Mezara götürmeyeceksiniz bu kadar parayı. Nerede yeşil bir alan var hemen imara açalım. Yapmayın arkadaşlar, 16 milyona acıyın. İktidar olduğumuzda ben onlara göstereceğim" diye konuştu.

Gübreye yapılan zam

Ekonomiye ilişkin eleştirileri sıralayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Gübrede girdi maliyeti yüzde 220 arttı. Gübre üreticileri kartel oluşturdular iddiası geldi. Rekabet Kurulu soruşturma açtı. Bunlardan birisi Gübretaş. Yaklaşık 800 bin çiftçiye ait bir fabrika. Bu fabrika da bu kartelin parçası. Gübretaş'ın yöneticisi kim? Tarım Bakanı Vahit Kirişci ve Tarım Bakan Yardımcısı 2 yıl üyelik yaptı. Asıl suçlayacağın adımları bakan yaptın. Çiftçiye en büyük kazığı atanları bakan ve bakan yardımcısı yaptın" ifadelerini kullandı.

" Tükürdüğünü yalamak, Allah kimseye bunu yaşatmasın"

Dış politikayı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Konuşurken dokuz boğumu unutmayacaksınız. Biz bunu yapmak zorundayız, dış politika böyledir. Erdoğan tam bunların tersini yaptı. Sisi'yi Cumhurbaşkanı kabul etmediğini söyledi. Ne oldu? Erdoğan'ın benim zoruma giden tarafı Türkiye'yi temsil etmesi. Tükürdüğünü yalamak, Allah kimseye bunu yaşatmasın. Kavga etme dedim. Şimdi ne yaptın, gidiyor elini sıkıyorsun. BAE için, Suudi Arabistan için neler söylemedin, şimdi aracılar koyuyor, nasıl barışabiliriz diye" diye konuştıu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1948907/kemal-kilicdaroglundan-cumhurbaskani-erdogana-sisi-elestirisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.