Mısır'dan "Pençe Kılıç Operasyonu'nu durdurun" çağrısı

Mısır, Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terörist hedeflere kaşı başlattığı Pençe Kılıç Operasyonu’nun derhal durdurulması gerektiğini açıkladı.
Ersin Küçükbarak
|
25 Kasım 2022, Cuma - 09:35
Mısır'dan "Pençe Kılıç Operasyonu'nu durdurun" çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışına katılmak için gittiği Doha’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile el sıkıştı.

Bu, iki ülke arasındaki buzların eriyeceği, ilişkilerin normalleşeceği şeklinde yorumlandı.

Erdoğan-Sisi görüşmesi sıcaklığını korurken Kahire Yönetimi’nden dikkat çekici bir adım geldi.

Mısır, Türkiye'nin Suriye'de PKK/YPG terör örgütüne yönelik operasyonuna karşı çıktı. Mısır Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı açıklamada Türkiye'nin Suriye ve Irak'a yönelik operasyonlarını derhal durdurması gerektiğini duyurdu.

Türkiye'nin operasyonlarının Suriye ve Irak'ın egemenliğine aykırı olduğunu savunan Mısır, “Kardeş Arap ülkeleri Irak ve Suriye'ye son günlerde Türkiye ve İran tarafından düzenlenen saldırıları büyük endişeyle takip ediyoruz. Bu saldırılar iki ülkenin egemenliğinin ihlalidir” denildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Mısır, kan dökülmesini ve daha fazla istikrarsızlığı önlemek için gerilimin düşürülmesi çağrısı yapıyor” ifadeleri yer aldı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1957206/misirdan-pence-kilic-operasyonunu-durdurun-cagrisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.