Avrupa İlaç Kurumu,"Covid-19 salgınının devam ettiğini düşünüyoruz"

Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Kurumu , Covid-19 salgınının bitmediğini, kış aylarının gelmesiyle vakalarda artış olabileceğini bildirdi.
Onur Çetinkaya
|
25 Kasım 2022, Cuma - 10:15
Avrupa İlaç Kurumu,"Covid-19 salgınının devam ettiğini düşünüyoruz"

Avrupa İlaç Kurumu, Covid-19 salgınındaki son durumla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Son aylarda covid-19 ile ilgili ciddi bir artışın olmadığına değinen yetkililer,   "Ancak soğuk kış aylarıyla bu çok hızlı değişebilir. Virüs evrimini sürdürüyor. BQ11 gibi alt varyantlar artıyor ve Omicron BA5'in yerine geçiyor" dedi.

Açıklamada aşılamaların azaldığına vurgu yapılırken, AB genelinde en çok risk altında bulunan kişilerde takviye aşı yaptıranların oranının yüzde 29'la hayal kırıklığı yaratan bir oran olduğu ifade edildi.

"Salgın devam ediyor"

Virüsün hala yaygın bir durumda olduğuna dile getiren Avrupa İlaç Kurumu,  "Salgının hala devam ettiğini düşünüyoruz. Avrupa'da virüsün bir derece kontrol altına alınması aşamasına yakınız. Ancak küresel toplumun bir parçası olduğunu da unutmamalıyız. Kısıtlamaları kaldırdığınızda veya aşılamalar azaldığında salgın yeniden büyüyecektir. O nedenle şu mesajı yeniden vurguluyoruz. Özellikle kırılgan toplum grupları içindeyseniz aşılanmalısınız, aşılandıysanız takviye aşınızı olmalısınız." açıklamasında bulundu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1957328/avrupa-ilac-kurumucovid-19-salgininin-devam-ettigini-dusunuyoruz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.