Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "Öğrenim kredisi borcu neyse geri ödeme miktarı da o olacak"

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu "Öğrenim kredisi borcu neyse geri ödeme miktarı da o olacak. Bu yasal düzenlemeyle birlikte gençlerimiz geri ödemelerinde aldıklarının üzerine ilave bir tutar ödemeyecekler. Bir fark ödenmeyecek. Bu düzenlemeden, kredi almaya başlayacak, hali hazırda kredi alan ve kredilerinde geri ödeme dönemine geçen herkes faydalanacak." dedi.
Ecem Çetin
|
25 Kasım 2022, Cuma - 10:20
Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "Öğrenim kredisi borcu neyse geri ödeme miktarı da o olacak"

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu,  Öğrenim Kredisi Borçlarında Yeni Dönem Bilgilendirme Toplantısı'nda üniversite öğrencilerinin beklediği müjdeli haberi verdi. 

KYK borç faizlerinin silinmesine ilişkin olarak  Kasapoğlu, öğrencilerin sadece aldıkları krediyi ödeyeceklerini söyledi. 

"1 milyon 392 bin 629 öğrencinin 27 milyar liralık borcu yapılandırıldı" diyen Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye tıpkı altyapısında olduğu gibi burs ve kredi imkanlarıyla da dünyanın en geniş altyapısını sunan ülke. Cumhurbaşkanımız yaz başında müjdeyi paylaşmıştı. Öğrenim kredilerindeki geri ödemedeki ilave tutarın kaldırılacağı müjdesini vermişti.

"Kredi borcu neyse geri ödeme de öyle olacak"

Meclis açılır açılmaz 1961'de yapılan bu kanun tamamen değiştirildi. Öğrenim kredisi borcu neyse geri ödeme de öyle olacak. Gençler aldıklarının üzerine ilave fark ödemeyecek. Bu düzenlemeden kredi almaya başlayacak, kredi alan, kredileri geri ödeme dönemine geçen herkes faydalanacak.

" 27 milyar 15 milyon liralık bir tutar gençlerimizin omuzundan alınmış oluyor"

Böylece toplamda 27 milyar 15 milyon liralık bir tutar gençlerimizin omuzundan alınmış oluyor. Borcu vergi dairesine bildirilen borçlular için de HMB ile iletişim içindeyiz. Ödenmeyen taksitlerden endeks tutarları tahsil edilmeyecek.

"E- devlet üzerinden  erişim başlatıldı "

An itibarıyla da e- devlet üzerinden endeks tutarlarına erişimi de başlattığımızı müjdelemek istiyorum. Endeks kaldırılmış borç tutarlarını gençlerimiz ödeyebilirler."

Öte yandan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB burs-kredi başvuru süresinin uzatıldığını da açıkladı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1957362/mehmet-muharrem-kasapoglu-ogrenim-kredisi-borcu-neyse-geri-odeme-miktari-da-o-olacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.