Ankara'da ekmek 5 TL olacak!

Ankara'da ekmeğin 5 TL'ye satılmasına ilişkin teklif, Ankara İli Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu Toplantısı'nda kabul edildi
Ecem Çetin
|
25 Kasım 2022, Cuma - 11:40
Ankara'da ekmek 5 TL olacak!

Ankara'da temmuz ayında ekmek fiyatı 1 liralık zamla birlikte 4 liraya yükseldi.

Aylar önce gelen bu zammın ardından fırıncılar, bugün yapılan komisyon toplantısıyla ekmeğin 5 liraya yükseltilmesi için düğmeye bastı.

Artan maliyetlere dikkat çekildi 

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar'ın başkanlığında gerçekleştirilen Ankara İli Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu Toplantısı'nda artan maliyetler gerekçe gösterildi. 

5 TL'ye satılması yönündeki teklif kabul edildi 

Bu kapsamda, 200 gram ekmeğin 5 TL'den satılması yönünde verilen tarife teklifi, komisyonda oy çokluğuyla kabul edildi. 

Yeni fiyat; Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü'nün görüşünün alınmasından sonra karara bağlanacak.

"Düzenlemeye gidilmesi konusunda mutabık kalındı"

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ar, şunları kaydetti:

"Toplantıda; ekmek maliyetlerini doğrudan etkileyen un, maya, doğalgaz, motorin, işçilik, su, elektrik, kira gibi tüm temel giderlerdeki artışlar nedeniyle ekmek fiyatının maliyetinin altında kaldığı konuları görüşüldü ve gramajı (200 gram) değiştirmeden ekmek fiyatında yeni bir düzenlemeye gidilmesi konusunda mutabık kalındı. Pişmişi net 200 gram gelen normal ekmeğin 5 TL, pişmişi net 300 gram gelen normal ekmeğin 7.5 TL, pişmişi net 400 gram gelen normal ekmeğin 10 TL'den satılması yönündeki teklifler, komisyon katılımcısı kurum ve kuruluşların temsilcilerinin onayına sunuldu ve tarife oy çokluğu ile kabul edildi.

"Ankara il ve talepte bulunan ilçelerinde uygulanacak"

Tarife komisyonunun oy çokluğuyla kabul ettiği Ankara il ve talepte bulunan ilçelerinde uygulanacak Normal Ekmek Fiyatları Azami Hadlerini Gösterir Ücret Tarifeleri, ilgili kurumlar; Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünün görüşünün alınmasından sonra, ANKESOB Yönetim Kurulunda görüşüldükten sonra karara bağlanacak"

http://www.ankaramasasi.com/haber/1957568/ankarada-ekmek-5-tl-olacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.