Ali Babacan: “İstanbul Sözleşmesinden çıkmak affedilir bir adım değil”

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında partisinin Kadıköy’de düzenlediği yürüyüşe katıldı. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını eleştiren Babacan, “Böyle bir adımın vebalini bu hükümet taşıyamaz” dedi.
Ersin Küçükbarak
|
25 Kasım 2022, Cuma - 14:44
Ali Babacan: “İstanbul Sözleşmesinden çıkmak affedilir bir adım değil”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında partisi tarafından Kadıköy'de düzenlenen yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşe katılan kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkacağız”, “Kadın varsa çözüm var”, “İstanbul Sözleşmesini geri getireceğiz”, “şiddet acizliktir” yazılı dövizler taşıdı.

"Kadına şiddetin yaşanmadığı tek bir gün, tek bir saat yok"

Bahariye Caddesi'nde düzenlenen yürüyüş öncesi basın açıklaması yapan Ali Babacan, ilk günden bu yana kadına şiddete karşı sapasağlam bir duruş ortaya koyduklarını vurguladı.

“Kadına şiddetin mazereti olmaz. Kadına şiddetin aması, fakatı olmaz. Mesele kadına şiddetse kırmızı çizginin net bir şekilde çizilip, herkesin o noktada durması gerekir” diyen Babacan, “Türkiye'de maalesef her ay onlarca kadın cinayeti haberini alıyoruz. Kadına şiddetin yaşanmadığı tek bir gün, tek bir saat yok ülkemizde. Bu sorunun çözümü ise ancak güçlü bir siyasi iradeyle mümkün. Ülkenin yönetiminin en tepesindeki kişilerin bu konuda tavizsiz durmasıyla ancak bu mümkün” dedi.

Babacan, Türkiye’nin geçmişte kadına şiddetle mücadelede öncülük yapan ülkeyken bugün ülkeyi yöneten zihniyetin bambaşka bir noktaya düştüğünü dile getirdi.

Babacan şunları söyledi:

“Bu sözleşmeden tek bir imzayla çıkmak gerçekten affedilir bir adım değil”

“Bu yasal düzenlemelerin dayanağı olan uluslararası bir sözleşmenin tek bir imzayla iptali, bu sözleşmeden tek bir imzayla çıkmak gerçekten affedilir bir adım değildir. Üstelik ne oldu, bu sözleşmeden çıkıldı da yasalarda herhangi bir değişiklik yapıldı mı bugüne kadar. Hiçbir şey yok.”

“Sadece siyasi bir ayak oyunu”

“ Sadece ve sadece siyasi bir ayak oyunu bu. Daha sonra da ortaya çıktı biliyorsunuz. ‘Bir siyasi partiyi acaba iktidarın yanına çekebilir miyiz' diye oynanmış bir oyundan ibaret.”

“Böyle bir adımın vebalini bu hükümet taşıyamaz”

“ Türkiye'de milyonlarca kadının canını tehlikeye atan, milyonlarca kadının şiddet görmesine vesile olan böyle bir adımın vebalini bu hükümet taşıyamaz. Bir partiyi kendi yanına çekebilmek uğruna, milyonlarca kadının canını tehlikeye atmaya hiç kimsenin hakkı yok. O da olmadı, onu da beceremediler, ellerine yüzlerine bulaştırdılar”

“İstanbul Sözleşmesi'nden tek imzayla çıktığınızda elinize ne geçti?”

“Ben buradan sayın Erdoğan'a soruyorum: İstanbul Sözleşmesi'nden tek imzayla çıktığınızda elinize ne geçti? Türkiye'de ne düzeldi? Türkiye'de hangi sorunu çözdünüz? O günden bugüne ne faydanız oldu Türkiye'ye o tek imza ile sözleşmeden çıkarken. Cevap veremezler. Çünkü verilecek cevapları yok.”

“Kimse bu ülkenin kadınlarını kendi siyasi oyunlarına alet etmesin”

“Akılları fikirleri siyasi oyunlarda. Kimse bu ülkenin kadınlarını kendi siyasi oyunlarına alet etmesin. Bizim DEVA Partisi olarak bu konulardaki tutumumuz çok net, çok açığız. Zihnimi çok açık. Biz diyoruz ki; mesele kadına şiddetse bunun gerekçesi, hafifletici bir sebebi olamaz. Mesele kadına şiddetse kadının yaşam tarzı şiddet için bir gerekçe asla olamaz.”

“Kadınlara ‘korkmayın' diyoruz”

Babacan, “Devlet dediğin, şiddeti uygulayanın yanında durmaz. Devlet dediğin, şiddete uğrayanın yanındadır. Bu konuda çok açığız. İlk seçimlerden hemen sonra, DEVA Partisi'nin iktidara gelmesiyle beraber, Anayasal, yasal ne gerekiyorsa hepsini yapacağız. Türkiye'deki tüm kadınlara ‘korkmayın' diyoruz, ‘umudunuzu asla kaybetmeyin' diyoruz” şeklinde konuştu

http://www.ankaramasasi.com/haber/1959242/ali-babacan-istanbul-sozlesmesinden-cikmak-affedilir-bir-adim-degil
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.