HDP ek savunmasını Anayasa Mahkemesi'ne teslim etti

Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) görülen HDP'nin kapatma davasına ilişkin parti ek savunmasını tamamladı. HDP'nin hukuk komisyonu tarafından tamamlanan ek savunma AYM’ye teslim etti.
Ersin Küçükbarak
|
25 Kasım 2022, Cuma - 15:14
HDP ek savunmasını Anayasa Mahkemesi'ne teslim etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) görülen kapatma davasına ilişkin ek savunmasını tamamladı. Tamamlanan savunmayı AYM’ye teslim etti.

Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, 7 Haziran 2021’de HDP’nin kapatılması istemiyle AYM’de dava açmış, AYM Genel Kurulu da 21 Haziran 2021’de iddianamenin kabulüne oybirliğiyle karar vermişti.

Devam eden dava sürecinde savcılık ek deliller sunmuştu. Deliller arasında dokunulmazlığı kaldırılan ve tutuklanan HDP milletvekili Semra Güzel’in yargılama dosyaları da yer alıyordu.

HDP Hukuk Komisyonu ek delillere ilişkin savunmasını tamamladı. AYM tarafından verilen ek süre 26 Kasım’da doluyor, parti savunmasını teslim etti.

Ek savunma 15 klasörden oluşuyor

HDP’nin ek savunması 15’ten fazla klasörden oluşuyor. HDP’nin savunmasının teslim edilmesinin ardından dava dosyası, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için Yargıtay başsavcılığına gönderilecek.

Savcılığın sözlü olarak sunacağı mütalaa ise HDP’ye gönderilecek. Bunun ardından HDP’nin eş genel başkanları AYM’de sözlü savunma yapacak. Bu savunma sürecinde süre kısıtlaması uygulanmayacak.

Sözlü savunmanın ardından ise dava dosyası AYM raportörüne gönderilecek ve rapor beklenecek. Raporun hazırlanıp üyeleri gönderilmesiyle de AYM başkanı üyelere toplantı gününü bildirecek. Belirlenen günde toplanan AYM üyeleri davayı karara bağlayacak.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1959569/hdp-ek-savunmasini-anayasa-mahkemesine-teslim-etti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.