Skandal cinsel istismar davasında iddianame kabul edildi

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 2002 yılında 6 yaşında olan kızı H.K.G.'yi, 29 yaşındaki Kadir İstekli'yle dini nikahla evlendirmesi ilgili iddianame kabul edildi. İlk duruşma tarihi 22 Mayıs 2023 olarak belirlenirken, iddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında ise 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi.
Ersin Küçükbarak
|
09 Aralık 2022, Cuma - 11:09
Skandal cinsel istismar davasında iddianame kabul edildi

 İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu olan Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.'yi 2002 yılında 6 yaşındayken imam nikahıyla Kadir İstekli ile evlendirmesinin ortaya çıkması Türkiye'nin gündemine oturdu.

İlk duruşma tarihi belli oldu

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanırken ilk duruşma tarihi de belli oldu. İddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüpheliler  22 Mayıs 2023'te ilk kez hakim karşısına çıkacak.

İstenen cezalar

Kabul edilen iddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası istenirken, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi.

Ne olmuştu?

Mağdur H.K.G., 6 yaşından itibaren şüpheli Kadir İstekli tarafından cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle şikayette bulundu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede H.K.G, şüpheli Kadir İstekli ile babasının zorla kıydığı dini nikahla evlendirildiği, şüpheli İstekli'nin babasının öğrencisi olduğu ve karşılıklı dairelerde oturduklarını anlattı. Şikayetinde cinsel ilişkinin kendisine Kadir İstekli tarafından oyun olarak gösterildiğini belirten H.K.G, bu ilişkinin babasının onayı ile gerçekleştiği ve yaşı artık el verdikten sonra resmi nikah kıyıldığını aktardı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1995729/skandal-cinsel-istismar-davasinda-iddianame-kabul-edildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.