Akşener, "İnsan 100 sayfa tarih okur"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Şanlıurfa İl Kongresi'nde konuştu. Seçim tarihi hakkında açıklama yapan Akşener, İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılması eylemine sert tepki gösterdi, "Bunu yapanları ahlaksız ve şerefsiz ilan ediyorum" dedi.
Onur Çetinkaya
|
22 Ocak 2023, Pazar - 14:13
Akşener,  "İnsan 100 sayfa tarih okur"

Şanlıurfa İl Kongresinde konuşan İYİ Parti lideri Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs'ı işaret ettiği seçim tarihine değindi.

" İnsan 100 sayfa tarih okur"

Seçim tarihine ilişkin konuşan Akşener, 14 Mayıs’ta 1946’yı hatırlattı. İYİ Parti lideri, "14 Mayıs’ta bir seçim ilanı yapıldı, sözel olarak yapıldı. Resmisi olur mu bilemem. Elindeki geniş imkanla bu kararlı alma imkanına sahip. Diyor ki 73 yıl sonra bu zihniyetten kurtulacağız. İnsan 100 sayfa tarih okur be.

Yıl 1946. Demokrat Parti seçime girer, o seçim de açık oy gizli tasniftir. Buna rağmen Demokrat Parti Meclis’te grup kurar. Sonra 1947’de kongrede bir karar alır. Bir Hürriyet misakı yayınlarlar. Derler ki Cumhurbaşkanı var olan partinin genel başkanı olamaz. Demokratik seçimlerde açık oy gizli tasnif olamaz. Ya bunu düzelteceksiniz ya da biz sine-i millete döneceğiz.

Biz bugün 1950’yi hatırlamıyoruz. Bugün 14 Mayıs’ta 1946’yı hatırlıyoruz. Siyasi tarihini bilmeyen, bizi bilmeyen muhteremler övüne övüne bugün 73 yıl sonrasını kendiniz yaşatıyorsunuz. Biz onu değiştireceğiz. O yüzden diyoruz ki, mayıslar bizimdir" ifadelerini kullandı.

"Bunu yapanları ahlaksız ve şerefsiz ilan ediyorum"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İsveç’te ırkçı politikacı Rasmus Paludan’ın Kuran yakma provokasyonuna tepki gösterdi. 

Sert sözler sarf eden İYİ Parti lideri, "Dün İsveç'te büyükelçiliğimizin önünde kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'i yakmaya çalıştı bir grup vandal, şerefsiz, ahlaksız. Bununla ilgili her türlü tedbiri bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve kabinesi yapmak zorundadır. Bugüne kadar hangi dinden olursa olsun, hangi inancın olursa olsun, herhangi bir kutsal kitabı insan hakları çerçevesi içerisinde yakmaya kalkışmak ve bizim kitabımızı orada yakmaya kalkışmak ve İsveç hükümetinin buna fikir hürriyeti çerçevesi içinde izin vermesini en şiddetli bir biçimde kınıyorum. Bunu yapmaya kalkanları da ahlaksız ve şerefsiz ilan ediyorum. İktidar partisine düşen bu eylemin sonuçlarını İsveç hükümetinin ödemesini sağlamaktır." ifadelerini kullandı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2062925/aksener-insan-100-sayfa-tarih-okur
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.