Gültekin Uysal'dan Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığına destek

Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, "Kılıçdaroğlu’nun kazanacak aday olduğunu düşünüyorum. Geçmişte olduğu gibi ikinci Ekmeleddin vakasının yaşanmasını kimse beklemesin" diye konuştu.
Ersin Küçükbarak
|
23 Ocak 2023, Pazartesi - 10:02
Gültekin Uysal'dan Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığına destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimler için 14 Mayıs tarihini işaret etmesiyle siyaset hız kazandı.

“Altılı masanın adayı kim olacak?” sorusuna yanıt aranırken Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden İklim Öngel'e konuşan Gültekin Uysal, altılı masanın 30 Ocak'taki lansmanı hakkında, şunları söyledi:

"Kamuoyu daha çok şahıslar ve makamlar üzerinde duruyor. Ben onu şuna benzetiyorum; maçlar oynanırken lig dönemi çok ilgi çeker ama transferler daha çok ilgi çeker. Aday ve adayla birlikte topyekün devleti yönetecek bir kadro, paket programla milletin önüne çıkmak önemli. Türkiye‘nin can yakıcı meseleleri var. Bugün seçim ekonomisi uygulanıyor ve halının altına süpürülen bütçeyi, MB’nin rezervlerini, verileri TÜİK eliyle makyajlıyorsunuz ama saç kesilip önüne döküldüğünde gerçeklerle karşı karşıya kalacağız. İlkelerin yansıdığı ama somut planın olduğu, belirli zamanlarda ne hedefleniyor gibi nokta atışı birçok işin de açıklandığı bir çerçeve ortaya koyacağız. Siyasetin bir zamanlaması var. Tayyip Bey bugünden kendince seçim takvimini ilan etti ama resmi ilana kadar bile hatırı sayılır bir zaman var."

“Kazanacak aday Kılıçdaroğlu”

Konuyla ilgili Uysal'a yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

- Altılı masada Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itirazı olmayan en net isim olarak görülüyorsunuz. Kılıçdaroğlu’nun ‘kazanacak aday’ olduğunu düşünüyor musunuz?

"Elbette düşünüyorum. Altılı masa ortak bir iradeyle, aday, kadro, program ile enerjimizi sahaya yansıttığımızda Türkiye’nin geldiği nokta, bu iktidarın uyguladığı ve adına keyfi rejim dediğimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine desteğin minimumlara düştüğü bir süreçteyiz. Bu süreçte işsizlik çift haneli duruma gelmiş, enflasyon gerçeğiyle vatandaşımız yüz yüze. Toplumsal muhalefete düşen ve ona liderlik yapması gereken bizlere düşen, maksimum düzeyde bu itirazı sandığa taşımak. Elbette ana muhalefet lideri olması hüviyetiyle bundan daha tabii, doğal ne olabilir ki. Doğru olan, bu süreci bir siyasi akılla, birikimle yönetecek icracı iddiası olan bir isim. Geçmişte olduğu gibi yani ikinci Ekmeleddin vakasının yaşanmasını kimse beklemesin. Muhalefetin çok alternatifi olduğunu da düşünüyorum ama bu adaylar içinde Kılıçdaroğlu en kuvvetli olanlardandır."

“Siyasette terazinin iki kefesi yok 80 tane kefesi var”

- Belediye başkanlarının adaylığına nasıl bakarsınız?

Elbette siyasi misyon yüklenir, bu tabiidir. Böyle bir beklenti, PR, kamuoyu bilinirliği çok çok önemli ama siyasette terazinin iki kefesi yok 80 tane kefesi var. Çok ileri bir şey söylemek istemem ama aidiyetlerinin olduğu siyasi partileri o değerlendirmeleri yapar.

- Kemal beyin adaylığı için sayın Akşener’in ikna edilmesi mi gerekiyor?

Bu süreçte partiler kendi aralarında belli bir değerlendirme yapacak ve ortak akıl oluşturulacak. İsimler için bir değerlendirme yapmak istemem.

“HDP seçmeni de o noktada sağ duyuyla hareket edecektir”

- Aday ne zaman açıklanacak?

Türkiye seçim psikolojisine Sayın Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile öngörülenden erken girdi. Bence artık adaylık da dahil olmak üzere bu karar alma süreçleri daha erkene alınmalı diye düşünüyorum.

- HDP’nin aday çıkarması Altılı Masayı nasıl etkileyecek?

Kimsenin oyu kimsenin cebinde değil. Türkiye’nin koca bir demokrasi sorunu var. HDP seçmeni de o noktada sağ duyuyla hareket edecektir. Kim ne yaparsa yapsın önümüzdeki süreçte muhalefetin temel yürütücüsü altılı masa ile ortaya çıkmış iradedir.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2063097/gultekin-uysaldan-kilicdaroglunun-cumhurbaskani-adayligina-destek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.