Dünyanın en obez ülkeleri belli oldu

Deneysel araştırma ve verileri sunan çevrimiçi yayın Our World in Data, dünyadaki en kilolu ve sağlıksız ülkeleri sıraladı. Our World in Data’nın verileri, 2016 yılında dünyanın dört bir yanındaki 195 ülkeden alınan rakamların derlemesiyle elde edildi.
Ersin Küçükbarak
|
23 Ocak 2023, Pazartesi - 14:13
Dünyanın en obez ülkeleri belli oldu

Daily Mail’in haberine göre, veriler, dünyadaki yetişkinlerin üçte birinden fazlasının veya yüzde 39’unun aşırı kilolu veya obez olduğunu gösterdi.

 Dünyanın en obez ülkesi Nauru

Listeye göre, Pasifik adası Nauru, yüzde 88,5 oranında fazla kilolu veya obez olarak listenin başında yer aldı. Dünyanın en zayıf ülkesi de yüzde 18,3 oranla Vietnam oldu.

Dünyanın en obez on ülkesinin tamamı Pasifik’te bulunurken yüzde 85,1 oranla ikinci olan Palau’yu sırasıyla yüzde 84,7, yüzde 83,5 ve yüzde 81,9 oranlarıyla Cook Adaları, Marshall Adaları ve Tuvalu izledi.

İlk 10’da listenin devamında ise Niue, Kiribati, Tonga, Samoa, Micronesia ülkeleri yer aldı.

ABD obez ükleler listesinde 15'inci sırada

Pasifik dışında, Kuveyt yüzde 73,4’lük bir oranla on birinci sıraya yerleşti. 195 ülkenin yer aldığı tabloda ABD 15'inci, Avustralya 25'inci ve İngiltere 30'uncu sırada yer aldı.

Türkiye’nin obezite oranı da 2016 yılında yüzde 66,80 olarak açıklanmıştı.

Obezite risk faktörü

Obezite, kalp hastalığı, inme, diyabet ve çeşitli kanser türleri dahil olmak üzere dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden bazıları için önemli bir risk faktörüdür. Obezite ile bağlantılı olan tip 2 diyabet; kalp hastalığı, görme kaybı ve böbrek sorunları gibi komplikasyonlara da yol açabilir

http://www.ankaramasasi.com/haber/2063207/dunyanin-en-obez-ulkeleri-belli-oldu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.