Faik Öztrak: ''Neyin ne olduğu Anayasa'da yazıyor"

Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden adaylığına ilişkin, "Neyin ne olduğu Anayasa'da yazıyor. Bu Anayasa'yı yorumlamak da hukukçuların görevi. Seçime giderken biz milletin gündemini bu tartışmalarla işgal etmek istemiyoruz. Bu itirazları ülkenin hukukçuları tabi ki yapacaklardır. " dedi.
Ecem Çetin
|
23 Ocak 2023, Pazartesi - 18:40
Faik Öztrak: ''Neyin ne olduğu Anayasa'da yazıyor"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında toplandı. 

Toplantının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın açıklaması yaptı.

Devlet yönetiminin liyakatsiz kadrolar elinde, çoklu organ yetmezliğiyle malul olduğunu söyleyen Öztrak, insanların ağır bir ekonomik buhranla boğuştuğunu belirtti. 

"Devletin döviz kasası Körfez şeyhlerinin, Rusya'nın himmetine muhtaç"

Ülkede tüm çalışanların sıkıntıda olduğunu ifade eden CHP Sözcüsü, " Ülkenin dış politikası ise ağır ekonomik tablonun vesayeti altında. Devletin döviz kasası Körfez şeyhlerinin, Rusya'nın himmetine muhtaç." dedi. 

"Ortak politikalar belirlendi"

Faik Öztrak, 6 partinin devlet yönetimindeki krizi bitirmek ve milleti feraha çıkarmak ve refaha kavuşturmak  için bir araya geldiğini aktardı ve devam etti: 

"İstişare ve uzlaşıyla, milletin sorunlarını çözecek Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi ülkemize getirecek, hakkı, hukuku, adaleti ülkemizde tesis edecek, kamu yönetiminde liyakati sağlayacak, ülkemizin küresel arenada yarışma gücünü artıracak, Türkiye'yi zengin pazarlara yakın konumuyla dünyada önemli bir üretim üssü haline getirecek, somut hedef, politika ve projeleri içeren ortak politikaları belirledi."

26 Ocak Liderler Zirvesi, 30 Ocak lansmanı

26 Ocak'ta yapılacak toplantıda liderlerin yapılan çalışmaları gözden geçireceğini ve çalışmalara son şeklini vereceğini bildiren Öztrak, "30 Ocak tarihinde de bu ucube yönetimin sebep olduğu, devlet yönetimindeki ve ekonomideki krizlerden ülkemizi hep beraber nasıl çıkaracaklarını tüm detaylarıyla, milletimizle paylaşacaklar. Bu çerçevede, 26 Ocak Liderler Zirvesi, 30 Ocak lansmanı ile ilgili hazırlıkları da Merkez Yönetim Kurulumuzda ele aldık." ifadelerini kullandı. 

Öztrak, Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi taahhüdünde bulunulduğunu ancak ilk 20'den düşme sınırına gelindiğini belirtti. 

Yolsuzluğun olduğu yerde ekonomik özgürlüklerin tehlikede olduğunu, kimsenin malından, mülkünden emin olamayacağını savunan Öztrak, bu nedenle dürüst iş insanlarının yolsuzluk olan rejimlerden sakındığını, böyle ülkelere yatırım yapmak istemediğini söyledi.

"Bu kahpe cinayet, yapanın yanına kar kalmaz"

Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin Öztrak, "Bu kahpe cinayet, yapanın yanına kar kalmaz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'Dört ay sonra iktidara geldiğimizde Sinan Ateş'in katillerini adalet önüne çıkarmak için çalışmaya başlayacağız. Kurtlar sofrası kazanamayacak, Sinan Ateş unutulmayacak.' sözleri milletimize açık bir taahhüttür." dedi.

Öztrak, Kur Korumalı Mevduat sistemi dolayısıyla 2022'de Hazineye 92 milyar 538 milyon 964 bin lira yük geldiğini, Merkez Bankasında saklananlarla beraber milletin sırtına bindirilen yükün 157 milyar liranın üzerinde olduğunu öne sürdü.

"BOTAŞ'a bütçeden yapılan aktarımlar, nedense geçtiğimiz kasım ayından itibaren durmuş"

Bütçe rakamlarının doğruluğundan hiç kimsenin emin olmadığını savunan Öztrak, şöyle devam etti: 

"Dışişleri Bakanı çıkmış, 'Rusya’dan alınan gazın fiyatı 3 kattan fazla arttı' diyor. Ama BOTAŞ'a bütçeden yapılan aktarımlar, nedense geçtiğimiz kasım ayından itibaren durmuş."

Rusya'ya gaz ödemeleri, domatesle yapılmaya başladı da haberimiz mi yok?

"Yine Merkez Bankasından BOTAŞ’a döviz satışları, temmuz ayında birdenbire sıfırlanmış. Rusya'dan alınan doğal gaz fiyatı üç kat artarken, 2021'den 2022'ye de dolar kuru yüzde 86 sıçrarken BOTAŞ’ın bütçeden finansman ihtiyacı nasıl oldu da birden bire durdu? Rusya'ya gaz ödemeleri, domatesle yapılmaya başladı da haberimiz mi yok? Ne olduğu açık. Rusya gaz ödemelerini anlaşılan seçim sonrasına öteledi. Gaz borcunun da 20 milyar doları bulduğu artık yazılıp çiziliyor. Bu ötelenen rakam, 2022 ortalama kuruyla 331 milyar lira yapar. Bu 331 milyar ödenseydi, 2022'deki bütçe açığı da 119 milyar lira olmaz, 450 milyar liraya çıkardı."

"Bunu sandık sonrasında öğreneceğiz, milletimize de açıklayacağız"

"Acaba başka neleri halının altına süpürdünüz? Durum ve hasar tespit komitemiz, seçimden sonra bunları birer birer ortaya çıkaracak. Döviz rezervleri suyunu çekmişken, seçim öncesi bu 20 milyar dolarlık kıyak neyin karşılığında yapıldı? Bunu sandık sonrasında öğreneceğiz, milletimize de açıklayacağız." 

"CHP olarak, bu rezaleti bir kez daha lanetliyoruz"

İsveç'in başkenti Stokcholm'de Kur'an-ı Kerim yakılmasına ilişkin Öztrak, "2017’den bu yana çeşitli defalar kutsal kitabımızı yakan, faşist bir fanatik bu sefer Büyükelçiliğimiz önünde bir kez daha kutsal kitabımızı yaktı. Bu yapılan alçaklıktır, İslam düşmanlığıdır. Bu insanlık suçudur. Bu iğrenç olay, ifade özgürlüğü kılıfına sokulamaz. CHP olarak, bu rezaleti bir kez daha lanetliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

Olayın yapıldığı yer ve zamanlamanın da oldukça dikkati çekici olduğunu ifade eden Öztrak, İsveç'in NATO üyeliği için Türkiye’nin onayını beklediği bir dönemde, Türk Büyükelçiliği önünde bu iğrenç olayın gerçekleştirildiğini söyledi.

"Bundan en çok nemalanacak adresler de belli"

Öztrak, "Bu iğrenç provokasyon neden Suudi Büyükelçiliğinin önünde değil, İran Büyükelçiliğinin önünde değil, Pakistan Büyükelçiliğinin önünde değil de Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştiriliyor? Bunun Türk kamuoyunu özellikle provoke etmek için yapıldığı son derece açık. Bundan en çok nemalanacak adresler de belli." şeklinde konuştu.

''Anayasa'yı yorumlamak hukukçuların görevi"

Öztrak, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Faik Öztrak, Ankara Masası'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez aday olup olamayacağına ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

"Neyin ne olduğu bu Anayasa'da yazıyor. Bu Anayasa'yı yorumlamak da hukukçuların görevi. Seçime giderken biz milletin gündemini bu tartışmalarla işgal etmek istemiyoruz. Bu itirazları ülkenin hukukçuları tabi ki yapacaklardır. Ama biz seçim sath-ı mailinde milletin açlığı tartışılsın istiyoruz. Yoksulluğu tartışılsın istiyoruz. Milletin nasıl refaha çıkartılacağı tartışılsın istiyoruz. Enflasyonu tek haneli rakamlara nasıl düşüreceğiz, bunların tartışılmasını istiyoruz. Ülkemizi nasıl tüm dünyada, üretim üssü olarak ortaya çıkmasını sağlayacağız bunun tartışılmasını istiyoruz."


http://www.ankaramasasi.com/haber/2063309/faik-oztrak-neyin-ne-oldugu-anayasada-yaziyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.