Bülent Tezcan: “Başörtüsü teklifine bu haliyle Genel Kurul’da destek vermeyiz”

Başörtüsü teklifinin komisyon görüşmelerini terk eden CHP, teklife Genel Kurul’da da destek vermeyeceğini açıkladı.
Ersin Küçükbarak
|
25 Ocak 2023, Çarşamba - 14:37
Bülent Tezcan: “Başörtüsü teklifine bu haliyle Genel Kurul’da destek vermeyiz”


Cumhuriyet Halk Partisi’nin Anayasa Komisyonu üyeleri Aysu Bankoğlu, İbrahim Kaboğlu, Ali Mahir Başarır, Levent Gök, Murat Emir ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Meclis Anayasa Komisyonu’nda kabul edilen başörtüsü teklifine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Tezcan, "Biz bu teklife, bu haliyle Genel Kurul’da destek vermeyiz" dedi.

Anayasa Komisyonu’nda CHP’nin tutumunu net olarak ifade ettiklerini belirten Tezcan, Cumhur İttifakı’nın bu meseleyi siyasi istismar malzemesi olarak kullandıklarını gördüklerini ve komisyonu terk ettiklerini söyledi.

“Cumhur ittifakı meseleyi istismar etme kararlılığında olduğunu gösterdi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın "İktidarı kaybedersek başınızı açmak zorunda kalırsınız” söylemleriyle korku iklimi yaratmaya çalıştığını söyleyen Tezcan, "Kısmen samimi endişeler ortaya çıkmaya başladı. Bu oyunu bozacak ve her kesime güvence verecek bir adım gerekiyordu. Genel başkanımız, ‘Kanun teklifimize destek verin’ dedi. Mesele kanun teklifi ile çözülebilecekken, Cumhur İttifakı bu meseleyi istismar etme kararlılığında olduğunu gösterdi" ifadelerini kullandı.

“Ayrıştırıcı değil birleştirici bir teklif önerdik”

Anayasa değişikliği gerekmediği halde İYİ Parti ile birlikte komisyonda önerge verdiklerini anlatan Tezcan, "Dedik ki, ‘madem böyle bir endişe var, bütün kesimleri güvence altına alacak, başını örteni de örtmeyeni de endişe içine düşmeden güven içinde hissedeceği bir düzenleme yapalım. Bu düzenleme ayrıştırıcı olmasın, birleştirici olsun.’ Onların metni üzerinde çalıştık" şeklinde konuştu.

“Tarihi fırsat Cumhur İttifakı’nın siyasi hırsına heba edildi”

Başını örten, örtmeyen tüm kadınların haklarını koruyan, güvence altına alan bir teklif sunduklarını belirten Bülent Tezcan, "Bu teklife AK Parti ve MHP’li komisyon üyeleri ‘hayır’ dedi. Tüm başörtülü kızlarımıza, bacılarımıza, annelerimize şikayet ediyorum. Hiçbir zaman bulunamaycak bir tarihsel uzlaşma fırsatı bulunmuştu. TBMM’de en büyük mutabakatla anayasal güvenceye alacak tarihsel fırsat bulunmuştu. Bu tarihsel fırsat Cumhur İttifakı’nın siyasi hırsına heba edildi" diye konuştu.

“Cumhur ittifakı başörtüsü meselesini çözme niyetinde değil”

Meselenin Cumhur İttifakı için istismar meselesi olduğunu belirten CHP’li Tezcan, "Bu mesele bir din tartışması değil, bir hak tartışmasıdır. Ama Cumhur İttifakı’nın ‘hakkı teslim etmek’ gibi bir hesabı yok. Turnusol kağıdı işledi. Renkleri; bu meseleyi çözme niyetinde olmadıklarıdır" ifadelerini kullandı.

“Bu teklife genel kurul'da herhangi bir şekilde destek vermeyiz”

"Biz bundan sonra bu şekliyle Genel Kurul’da herhangi bir şekilde bu teklife destek vermeyiz" diyen Tezcan, 14 Mayıs’ta yapılması muhtemel seçimi işaret ederek, "Milletimizin desteği ile parlamentoda bu istismarcı anlayışın etkisini ortadan kaldıracağız. Haklarınızın güvencesi biziz. Başörtüsünün de başını açık gezme hakkının da güvencesi biziz" diye konuştu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2063790/bulent-tezcan-basortusu-teklifine-bu-haliyle-genel-kurulda-destek-vermeyiz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.