Almanya, Ukrayna'ya Leopard verecek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’ya verecekleri Leopard tanklarının maliyetini ülkesinin üstleneceğini söyledi.
Mevlüt Peker
|
25 Ocak 2023, Çarşamba - 20:51
Almanya, Ukrayna'ya Leopard verecek

Scholz, İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini belirten Scholz, bu ülkeye tankların yanı sıra hava savunma sistemleri ve çok namlulu roketatarlar gibi silahlar da verdiklerine işaret etti.

Ukrayna’ya Leopard tankları sağlama kararının ardından bunun maliyetinin ne kadar olduğu ve bunu kimin üstleneceğine ilişkin soruya Scholz, "Tam maliyeti burada şimdi söyleyemem. Ancak bunu (maliyeti) kendimiz üstleneceğiz." yanıtını verdi.

Scholz, eğitim, mühimmat ve tamir gibi konularda sorumluluk alarak başka ülkelerle yakın işbirliği içinde Ukrayna’ya muharebe tankları gibi etkili savunma araçlarını tahsis ettiklerini kaydetti.

İzlanda ile çeşitli uluslararası ortamlarda güven içinde çalıştıklarını ifade eden Scholz, mayısta İzlanda’nın başkenti Reykjavik'te düzenlenecek Avrupa Konseyi Zirvesi’ne katılacağı bilgisini paylaştı.

İzlanda AB’ye üye olmayı planlamıyor

İzlanda Başbakanı Jakobsdottir de Almanya’nın ülkesi için önemli bir ortak olduğunu belirterek, Almanya ile ilişkilere değer verdiklerine ve bu ilişkileri genişletmek istediklerine işaret etti.

Görüşmede Ukrayna’daki savaşı da ele aldıklarını aktaran Jakobsdottir, bu savaşın Avrupa kıtasındaki güvenliğe etkileri olduğunu söyledi.

Jakobsdottir, Rusya’nın Ukrayna’daki sivil altyapıya saldırılarını kınadığını dile getirerek, "Maalesef savaşın sonu görünürde yok. Bu savaş barış ile bitmeli." dedi.

Başbakan Jakobsdottir, İzlanda'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmayı düşünüp düşünmediğine ilişkin soruya, "İzlanda, AB’ye üye olmayı planlamıyor. En azından gelecek yıllarda. Bu hükümetimizin gündeminde yok. Ancak biz, Avrupa ve AB ile ilişkilerimizi vurguluyoruz." yanıtını verdi.

Avrupa’nın AB’den büyük olduğunu ifade eden Jakobsdottir, AB ile işbirliğinden memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Almanya'nın Ukrayna'ya tank verme kararı, Avrupa ülkelerinde memnuniyet yarattı

Almanya'nın Ukrayna'ya tank verme kararı pek çok Avrupa ülkesi tarafından memnuniyetle karşılanırken, şu ana kadar üç ülkeden Ukrayna'ya toplamda 50 tank gönderileceği belirtildi.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı ve 11 aydır devam eden savaşta, Ukrayna'nın bir süredir Batı ülkelerinden talep ettiği tanklara ilişkin önemli bir eşik aşıldı.

Tank üretiminde önde gelen ülkelerden Almanya’nın Başbakanı Olaf Scholz, bugün yaptığı açıklamada, "Leopard 2 A6" ana muharebe tanklarını Ukrayna’ya sağlayacaklarını ayrıca envanterinde Leopard-2 tankı bulunan ve bunları Ukrayna’ya vermek isteyenlere de onay vereceklerini duyurdu.

Buna göre Almanya, Ukrayna'ya, silahlı kuvvetler envanterinden 14 Leopard 2 A6 tankından oluşan bir bölük sağlayacak.

Alman hükümetinden gelen açıklama, pek çok Avrupa ülkesi tarafından memnuniyetle karşılanırken, bazı ülkeler de Almanya'nın yeşil ışık yakmasıyla envanterinden Ukrayna'ya vereceği tank sayısını açıkladı.

AA muhabiri, Almanya'nın kararı sonrasında Avrupa ülkelerinden gelen açıklamaları derledi.

NATO, Polonya ve Fransa, Almanya'nın kararından memnun

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, Almanya'nın diğer NATO müttefikleri ve ortaklarıyla istişare içinde Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya gönderme kararından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Stoltenberg, "Rusya'nın savaşında böyle kritik bir zamanda bunlar Ukrayna'nın kendini savunmasına, kazanmasına ve bağımsız bir ülke olarak kalmasına yardım edecek." dedi.

Fransız televizyon kanalı BFMTV'nin haberine göre, Elysee Sarayı, Fransa'nın Ukrayna'ya, AMX10 RC tipi hafif muharebe tankı teslimatına ilişkin taahhüdünden sonra Almanya'nın Leopard 2 tanklarını gönderme kararı aldığını açıkladı. Fransa’nın 20 civarında hafif muharebe tankı vereceği basına yansıdı.

Fransa'nın, Ukrayna'nın talebi üzerine Almanya'nın bu tankların gönderilmesine yeşil ışık yakmasını olumlu bulduğu belirtildi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Başbakan Mateusz Morawiecki de Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard tanklarını verme kararını memnuniyetle karşıladı.

Duda ve Morawiecki, Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamada, etkili diplomasinin sonuçlarının alındığını kaydetti.

Başbakan Morawiecki, "Teşekkürler. Almanya'nın Leopardları Ukrayna'ya gönderme kararı, Rusya'yı durdurmak için büyük bir adım. Birlikte daha güçlüyüz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Duda ise kararı doğru bulduğunu ve memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Bu arada, Polonya medyasındaki haberlere göre, Varşova yönetimi, Ukrayna'ya 14 Leopard tankı göndermeyi planlıyor.

Baltık ülkelerinden Almanya'nın kararına destek

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas, Almanya'nın Ukrayna'ya tank sevkiyatına yeşil ışık yakarak NATO müttefiklerinin birliğini koruduğunu söyledi.

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, Almanya'nın kararını memnuniyetle karşıladığını dile getirerek, "Bu, Rusya'nın devam eden saldırganlığına karşı Ukrayna'ya yardım için atılan önemli bir adım. Ukrayna'nın yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics de "Alman hükümetinin Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya gönderme ve diğer ülkelerin de benzer şekilde hareket etmesine izin verme kararını memnuniyetle karşılıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda tank göndermeyi değerlendiriyor, İspanya da hazır

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, İspanyol EFE ajansına yaptığı açıklamada, İspanya'nın müttefik ülkelerle koordineli şekilde Ukrayna'ya Leopard tankı göndermeye hazır olduğunu söyledi.

İspanya'nın, Rusya ile savaşın başlamasından bu yana Ukrayna'ya askeri nitelikli her türlü malzemeyi gönderdiğini vurgulayan Robles, askeri malzemelerin gönderilmesinde koordinasyonun esas olduğunu, bunun tanklar için de geçerli olacağını kaydetti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, RTL televizyonuna yaptığı açıklamada, Hollanda'nın da Ukrayna'ya tank göndermeyi değerlendirdiğini belirterek, "Almanya’dan kiraladığımız 18 (Leopard 2) tankı satın alıp Ukrayna’ya gönderebiliriz." dedi.

Ukrayna'nın tank istemesinin "anlaşılır" olduğunu dile getiren Rutte, "Onlar çok yüksek teknolojiye sahip ve savaş alanında fark oluşturuyor. Rusya savaşı mutlaka kaybetmeli." diye konuştu.

İsveç'in tank gönderme planı yok

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson da Brüksel'de gazetecilerin, ülkesinin Ukrayna'ya askeri desteği ve Almanya gibi Leopard tanklarını gönderip göndermeyeceği hakkındaki sorusuna "İsveç'in bu tankları Ukrayna'ya gönderme planı yok. Şu anda İsveç'te tank bağışı için hazırlık yok ancak bu, daha sonraki bir aşamada ihtimal dışı değil." yanıtını verdi.

İtalya'nın gündeminde ise Samp-T hava savunma füzesi gönderilmesi var

Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard tanklarını verme kararı, İtalyan basınında geniş yankı yarattı. "ABD ve Almanya, Ukrayna'ya tank gönderiyor" başlıkları dikkati çekerken, İtalyan makamlarından herhangi bir açıklama gelmedi.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de bir radyo kanalına verdiği demeçte, "Ukrayna'nın bağımsızlığını savunmak için müttefiklerimizle birlikte çalışmak istiyoruz. Parlamentonun da karar verdiği üzere hava savunma sistemi gibi silah gönderme imkanına sahip olmaya devam edeceğiz. Sivil halka yönelik yardım ve elektrik malzemesi göndermeye devam edeceğiz." dedi.

Almanya'nın Leopard-2 tankı konusunda Ukrayna'ya yeşil ışık yakma süreci

Kiev yönetimi, bir süredir Batılı ülkelerden muharebe tankı talep ediyordu.

ABD'nin davetiyle 20 Ocak Cuma günü Almanya'daki Ramstein hava üssünde 50 ülke temsilcisinin katılımıyla yapılan toplantıda, Almanya’nın onayı olmadan üçüncü bir ülkeye gönderilemeyen Leopard tanklarının Ukrayna'ya, Polonya başta olmak üzere bazı ülkelerden sevkiyatı görüşülmüş ancak bir karar çıkmamıştı.

Ukrayna'ya tank verilmesi konusunda hızlı karar almamakla eleştirilen Almanya'nın Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, 22 Ocak'ta bir Fransız kanalına, Polonya'nın henüz Almanya'dan böyle bir talebinin olmadığını, Ukrayna'ya Alman menşeli Leopard tankı sevk etmek istemesi halinde Polonya'ya karşı çıkmayacakları açıklamasını yapmıştı.

Baerbock'un yaktığı yeşil ışık üzerine Polonya, 24 Ocak Salı günü Almanya’ya resmi başvurusunu yapmıştı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2063883/almanya-ukraynaya-leopard-verecek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.