Maun suresi, Arapçası Yazılışı, Türkçe Anlamı ve Okunuşu

Maun suresi namaz ibadetini yerine getirmek isteyenlerin ezberlemesi gereken sureler arasındadır. Maun suresi, ceza ve mükâfatın yanı sıra inkarcılardan bahsetmektedir. Kur’an-ı Kerim’in 107. suresidir. Sık sık okunması gereken surenin Arapçası, Türkçe anlamı, okunuşu ve faziletleri
Ankara Masası
|
28 Şubat 2023, Salı - 11:27
Maun suresi, Arapçası Yazılışı, Türkçe Anlamı ve Okunuşu

Maun suresi, fazileti bol sureler arasındadır.

Mekke'de indirilen sure, iniş sırasına göre on yedinci, mushaftaki sıraya göre yüz yedinci sûredir. Maun Suresi 7 ayetten oluşmaktadır.  Kur'an-ı Kerim'in 30. cüzünde bulunan sure  602. sayfada yer almaktadır.

Maun suresinin hem Arapçasını hem Türkçesini okumak çok önem arz etmektedir. 

“Eraeytellezi yükezzibü biddîn” diye başlayan sure, ahiret gününü yalanlayan ve bunu inkar edenlerin akıbeti hakkında bilgi vermektedir.

Maun suresinin konusu

 Maun Suresi, ahiret gününe inanmayan insanları konu edinir. Bu kişilerin yaşam şekilleri ve hayattaki yanlışlarına yer verilir. Ahireti yalanlamayan ve ibadetinde her zaman samimi insanlar olduğuna değinilir. Yardıma muhtaç olanlara el uzatmanın önemine dikkat çekilmektedir.

Maun suresi ne zaman okunur?

Maun suresi, namaz suresi olduğu için önem arz etmektedir. Namaz vakitlerinin yanı sıra normal zamanda da okunabilmektedir. Okunması için zaman veya mekan sınırlaması doğru değildir.

Maun suresinin faziletleri

- Maun suresini okuyanların vicdan ve merhamet duyguları artar, sıkıntılarından arınır. Dünyalık sıkıntılardan arınarak namaza daha rahat devam etmeyi sağlar.

- Çocuğun üzerine okunduğunda ise Allah'ın afetlerden ve tehlikelerden koruduğuna inanılır. Ev ve işyerinde okunduğunda da bolluk, bereket getirdiği, kaza ve beladan koruduğu belirtilir. 

-  Maun suresini okumaya alışkanlık haline getirilmesi halinde o kişinin saygınlığı ve itibarı artar. 

Maun suresi Arapçası

Maun suresi okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.Era'eytellezî yükezzibü biddînFezâlikellezî, yedu'ulyetîmVelâ yehüddü alâ ta'âmilmiskînFeveylün lilmüsallînEllezîne hüman salâtihim sâhûnEllezîne hüm yürâûneVe yemne'ûnelmâ'ûn

Maun suresi anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

  1. Gördün mü o dine yalan diyeni?
  2. İşte yetimi itip kakan odur!
  3. Yoksulu doyurmaya teşvik etmez.
  4. Fakat veyl o namaz kılanlara ki,
  5. Namazlarında yanılmaktadırlar.
  6. Onlar ki, gösteriş yaparlar.
  7. Ve yardımlığı sakınır (zekatı vermezler).
http://www.ankaramasasi.com/haber/2072003/maun-suresi-arapcasi-yazilisi-turkce-anlami-ve-okunusu

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.