Ceren Damar'ın katilinin avukatı Vahit Bıçak’ın cezası belli oldu

Çankaya Üniversitesi'nde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel'i öldüren sanığın avukatlığını yapan ve duruşma esnasında maktül Şenel'e yönelik sözleri nedeniyle 'kişinin hatırasına hakaret' ve 'hakaret' suçlarından yargılanan avukat Vahit Bıçak hakkında 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi.
Zeliha Demirci
|
10 Mart 2023, Cuma - 18:20
Ceren Damar'ın katilinin avukatı Vahit Bıçak’ın cezası belli oldu

Başkent'te 2 Ocak 2019 tarihinde Çankaya Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel, odasında 23 yaşındaki öğrencisi Hasan İsmail Hikmet'in tabancalı ve bıçaklı saldırısı sonucunda öldü. Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada, 'kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar, Yargıtayca da onandı.

Katil Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak'ın savunmasında Ceren Damar Şenel'in, müvekkiline cinsel istismarda bulunduğu, konumunu kullanarak bu istismarı devam ettirdiği ve müvekkilini tehdit ettiği yönünde beyanlarda bulundu. Bunun üzerine avukat Vahit Bıçak hakkında, 'kişinin hatırasına hakaret' ve 'hakaret' suçlarından 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan dava Ankara 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. Duruşmada, sanık avukat Vahit Bıçak, maktul Şenel'in babası Mustafa, annesi Feyzan Damar, taraf avukatları ile çok sayıda izleyici hazır bulundu.

Karardan önce kendisine son kez söz verilen sanık Bıçak, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek şu ifadelere yer verdi: "Hayatını kaybeden Ceren Damar Şenel ile benim bir tanışıklığım yok. Genç bir hukukçu katledilmiş yazık olmuş dedim. Öleni geri getirme gibi bir kudrete sahip değilim. Canı veren Allah’tır canı Allah alır. Bir şeyleri meşrulaştırmak, normal göstermek gibi bir amacımız yok. Bana ne kadar ceza verirseniz verin anlayışla karşılıyorum. Usül ve adalete bu kadar önem gösteren hakimlerin burada savunma dokunulmazlığı çerçevesinde hakkaniyetli bir karar verileceğine inanıyorum.”

Avukat beyanlarının ardından mahkeme heyeti, kararı açıklamak için duruşmaya ara verdi. Mahkeme başkanı sanık Vahit Bıçak hakkında 'kişinin hatırasına hakaret' suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verdi. Sanık Bıçak hakkında herhangi bir takdir indirimi uygulanmadı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2074692/ceren-damarin-katilinin-avukati-vahit-bicakin-cezasi-belli-oldu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.