Yeniden Refah Partisi'nden Cumhur İttifakı açıklaması

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, cumhur ittifakına katılım için sundukları aralarında 'kadına karşı şiddettin önlenmesine dair kanunun kaldırılmasının' da yer aldığı 30 maddenin AK Parti tarafından kabul edildiğini söyledi.
Ersin Küçükbarak
|
13 Mart 2023, Pazartesi - 09:48
Yeniden Refah Partisi'nden Cumhur İttifakı açıklaması

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olarak açıklandı.

Bunun ardından AK Parti ittifakı genişletmek için düğmeye bastı. Bu çerçevede Yeniden Refah Partisiyle  görüşmeler yapıldı.

Görüşmeler sırasında Yeniden Refah Partisi’nden 30 maddelik bir teklif iletildi.

Bu 30 maddelik listede, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'la ilgili bir madde de yer alıyor

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Habertürk'te katıldığı yayında Cumhur İttifakı'na katılım için sundukları 30 maddenin de AK Parti tarafından kabul edildiğini söyledi.

“Hiçbir problem yok”

Aydal "Bizim taleplerimiz yazılı olarak kendilerine iletildi ve bu iletilme esnasında da bütün maddeler tek tek okundu ve karşı taraftan 'Hiçbir problem yok' dendi. Hatta burada olmayan birkaç şey daha ekleyeceğimizi ifade ettik" dedi.

"(AK Parti Genel Başkanvekili) Binali (Yıldırım) Bey'in partinizi ziyareti sırasında mı okundu?" şeklindeki soru üzerine Aydal "Evet, ondan önce de genel başkan yardımcıları seviyesinde yapılan alt görüşmelerde de tek tek bütün maddeler üzerinden geçildi. Dolayısıyla herhangi bir itirazları olmadı" dedi.

Ne olmuştu?

Binali Yıldırım ve AK Parti'nin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'ı 10 Mart'ta Yeniden Refah Partisi'nde ziyaret etmişti.

6284 sayılı kanun nedir?

6284 sayılı kanun; Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 8 Mart 2012'de kabul edildi ve 20 Mart 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunun amacı şiddet gören ya da bu yönde bir tehdit altında bulunan kadın, çocuk, aile bireyi ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarının korunması ve bu kişileri hedef alan şiddetin önlenmesi için alınacak önlemleri düzenlemek.

Kanun fiziksel şiddetin yanı sıra, ekonomik, psikolojik, cinsel şiddet gibi farklı şiddet türlerini de kapsıyor.

Kanun, Avrupa Konseyi'nin İstanbul Sözleşmesi çalışmaları ile aynı döneme denk geldiği için Sözleşme'deki bazı kavramları gözetiyor. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, o dönemde kadın örgütlerinin yasa çalışmalarına aktif katılımına önem vermişti ve kadın hareketinin mücadelesiyle bu yasa oluşturulmuştu.

Yeniden Refah Partisi yasanın hangi maddelerine itirazı olduğuna dair bir açıklama yapmadı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2074918/yeniden-refah-partisinden-cumhur-ittifaki-aciklamasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.