Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için taleplerini Putin’e iletti

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türk askerinin Suriye'nin kuzeyinden çekilmesi şartıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.
Ersin Küçükbarak
|
16 Mart 2023, Perşembe - 13:40
Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için taleplerini Putin’e iletti

Rus medyasına konuşan Suriye Devlet Başkanı’nın açıklamaları, Putin ile Esad arasında yapılan görüşmeden bir gün sonra geldi.

Beşar Esad’ın, Putin’le görüşmesinden bir gün sonra Rus ajansı Novosti’ye verdiği röportajı aktaran Euronews, Suriye liderinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için istediği şartları Rusya Devlet Başkanı’na aktardığını bildirdi.

Buna göre Esad, Erdoğan ile Türk askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekmesi koşuluyla görüşmeye hazır olduğunu iletti.

Türkiye’nin Şam rejimine muhalif isyancı gruplara verdiği desteğe dikkati çeken Esad, Ankara’nın ayrıca “terörizme verdiği tüm desteği kesmesi”ni istedi.

Esad röportajda “Suriye’deki savaşın nihai bir sonuca ulaşmasını sağlamayacaksa böyle bir görüşmenin ne anlamı var ve neden düzenleniyor?” diye sordu.

Esad’ın dün Putin’le yaptığı görüşme sonrasında açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Şam ve Ankara arasındaki ilişkilerin masaya yatırıldığını teyit etmişti.

Rusya Türkiye, Suriye ve İran’dan diplomatların bu hafta Moskova’da bir araya gelerek olası bir başkanlık zirvesi öncesinde dışişleri bakanları arasında bir toplantı hazırlığı yapmaları bekleniyor.

Öte yandan Esad’ın Suriye’de daha fazla Rus askeri üssü talep ettiği de ortaya çıktı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2075407/esad-cumhurbaskani-erdogan-ile-gorusmek-icin-taleplerini-putine-iletti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.