Deprem bölgesindeki iller için yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, deprem bölgesi Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa için ise turuncu kodlu uyarıda bulundu.
Murat Saltan
|
18 Mart 2023, Cumartesi - 09:47
Deprem bölgesindeki iller için yağış uyarısı

Deprem bölgesinde etkili olan sağanak yağışın ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 18 Mart hava durumu tahminleri açıklandı.

Yeni rapora göre sağanak ve gök gürültülü yağışların, etkisini artırarak deprem bölgesi Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa'da etkili olması bekleniyor.

Sağanak yağışların ülke genelinde etkili olması bekleniyor.

Meteoroloji’nin uyarıları şöyle:

Yağışlar hangi illerde etkili olacak?

“Ülkemiz genelinin çok bulutlu ve (İzmir dışında) yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, güney kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların: Antalya, Isparta, Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Yüksek kesimlerde kar beklentisi

Yapılan son değerlendirmelere göre; Sağanak ve gök gürültülü yağışların, etkisini artırarak deprem bölgesi genelinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Adıyaman il geneli ile Şanlıurfa’nın kuzey ve batısı, Kahramanmaraş’ın güney ve doğusu, Gaziantep’in kuzey ve doğusunda çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması bekleniyor. Yağışların, Kahramanmaraş’ın kuzey ve doğu, Adıyaman’ın kuzey, Malatya’nın güney ve batısının yükseklerinde 1500 m üzeri rakımlı yerlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Dikkatli ve tedbirli olun uyarısı

Afet bölgesi için yeni bir uyarı geldi. Meteoroloji, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ'da beklenen 'çok kuvvetli yağışa karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı. Bölgede yakın zaman önce gerçekleşen şiddetli yağışlar sebebi ile toprağın doymuş olması, dere ve nehirlerin seviyelerinin yükselmiş olması ve beklenen yeni kuvvetli yağışlar dikkate alındığında sellere ve su baskınlarına, yer yer gök gürültülü sağanak yağışla birlikte yıldırım, dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve kar yağışlarının olduğu yerlerde buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

http://www.ankaramasasi.com/haber/2075615/deprem-bolgesindeki-iller-icin-yagis-uyarisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.