Mevlüt Çavuşoğlu: "Mısır'la yakın işbirliği içinde olacağız"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Sameh Shoukry ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Mısır ile tarihi bağlarımız var. Kardeşlik bağlarımızı yeniden güçlendirmek için liderlerimiz ortaya bir irade koydu" dedi.
Murat Saltan
|
18 Mart 2023, Cumartesi - 13:15
Mevlüt Çavuşoğlu: "Mısır'la yakın işbirliği içinde olacağız"

Türkiye ile Mısır arasında 11 yıl sonra resmi görüşme gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır'a giderek mevkidaşı Samih Şukri ile bir araya geldi.

İki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

" Verilen desteği halkımız unutmayacak"

Bakan Çavuşoğlu da konuşmasında "Mısır'a benim ilk gelişim bu da benim ayıbım ama bundan sonra daha sık ziyaret edeceğiz. Özellikle depremden sonra bize verdikleri destek için Mısıt hükümetine ve Mısır halkına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Verilen desteği halkımız unutmayacak" dedi.

"Diplomatik ilişkileri en üst düzeye çıkaracağız"

Bakan Çavuşoğlu ayrıca "Mısır ile tarihi bağlarımız var, ortak kültürümüz var. Kardeşlik bağlarımızı yeniden güçlendirmek için liderlerimiz ortak bir irade ortaya koydular. Bundan sonra ilişkilerimizi geliştirme konusunda daha yakın işbirliği içerisinde olacağız. iki cumhurbaşkanının bir araya gelmesi konusunda ikimizi görevlendirdiler. Filistin konusunda Mısır'ın oynadığı rolü de takdirle karşıladığımızı belirtmek istiyorum. Bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız olacaktır olabilir de. Ancak ne olursa olsun bağlarımızı koparmamak için de bundan sonra üzerimize düşeni yapacağız. Ülkelerimiz arasında bu yeni dönemde neler yapabiliriz, iştişare olmazsa görüş ayrılığı olmazsak bile olmuşuz gibi bir tablo oluşabilir. Bugünkü görüşmemizde aslında birçok konuda görüş ayrılığımızın olmadığını gördük. İşbirliğimizi de inşallah bölgesel konularda da geliştireceğiz. Bölgesel konuları da bugün görüştük. İkili ticaret hacmimizin sürekli artmasından da memnuniyet duyuyoruz. Biz firmalarımızı daha fazla yatırım için teşvik edeceğiz. Her iki ülke için de kazan-kazan anlayışı bizim teşvik etmemiz gereken bir konu. Mısır'ın en fazla ihracat yaptığı ülke Türkiye'dir. Bundan da gurur duyuyoruz. En fazla Mısır'dan LNG alan ülke de Türkiye. Tarihi bağlarımız var. İnsanlarımızın arasında diyaloğu daha da geliştirmek lazım. Bunun en iyi yöntemi de turizmi teşvik etmek. Beşeri alanda da işbirliğimizi inşallah geliştireceğiz. Sonuçta çok potansiyel var ancak yaklaşık 9 yıllık da bir boşluk var. Bu açığı kapatmak için da daha yoğun çalışmamız gerekiyor. Bugün çok samimi görüşmeler gerçekleştirdik. Bunun için de sayın kardeşim Samih Şukri'ye teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte büyükelçiler konusunda hangi adımları atacağımızı değerlendirme imkanımız da oldu. İlerleyen süreçte de diplomatik ilişkileri en üst düzeye çıkaracağız" diye ekledi.

Samih Şukri'de ikili ilişkilerin geliştirilmesi için mesajlar verdi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2075632/mevlut-cavusoglu-misirla-yakin-isbirligi-icinde-olacagiz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.