Bor madeninin değerini 300 kat artıracak tesis açıldı

Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu tesis sayesinde Türkiye, sadece sahip olduğu bor madeninin katma değerini yükseltmekle kalmıyor aynı zamanda ülkemiz, dünyanın en sert üçüncü malzemesinin üretiminde ve satışında önemli bir oyuncu haline geliyor." dedi.
Mevlüt Peker
|
19 Mart 2023, Pazar - 18:24
Bor madeninin değerini 300 kat artıracak tesis açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin stratejik ürünleri arasında yer alan bor madeninin katma değerini artırmak amacıyla "cevherden mücevhere" anlayışıyla 300 kat artıracak bir tesisin açılışı vesilesiyle bir arada olunduğunu söyledi. Erdoğan, "Yatırım bedeli 80 milyon doları bulan Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi, bu alanda ülkemizin ilk, dünyanın da sayılı işletmelerinden biri olacaktır" dedi.

Erdoğan, bor karbürün, sıcaklık ve mekanik dayanıklılığı itibarıyla birçok farklı endüstriyel uygulamalarda aranan ve tercih edilen bir ürün olduğunu belirtti. Bor karbürün özellikle zırh, aşınmaya dayanıklı mekanik parça üretimi, nükleer tesislerde nötron tutucu gibi uygulama alanlarıyla savunma sanayisinin vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu ürünün uçaklardan taktik araçlara, personel yeleklerinden korunaklı levhalara kadar pek çok yerde kullanıldığını ifade etti.

Erdoğan, "Bandırma tesisimizde yapılacak yıllık 1000 ton üretim, kullanıldığı alanlarda da 150 kattan 2 bin kata kadar varan değer artışları sağlamaktadır. Bir başka ifadeyle bu tesis sayesinde Türkiye, sahip olduğu bor madeninin katma değerini artırmanın yanı sıra dünyanın en sert üçüncü malzemesinin üretiminde ve satışında önemli bir oyuncu haline geliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, tesisin yatırım ve üretim rakamlarının ötesinde Türkiye'ye sağlayacağı stratejik katkının altını çizdi.

Erdoğan, geçmişte benzer ürünlerin fiyat unsurlarıyla dışarıdan tedarik edildiği için kriz dönemlerinde ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtti. Bu nedenle, Türkiye'nin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak ve dünya pazarlarında pay sahibi olmaya katkı sağlayacak yatırımları desteklediğini vurguladı.

Erdoğan, Eti Maden bünyesinde yürütülen çalışmaların başarı hikayeleri olduğunu ifade etti. Bor karbür yanında, sıvı karbürden lityum üretimi konusunda da yakında somut adımlar atılacağını söyledi. Aynı şekilde, çeliğin dayanıklılığını artırmak gibi pek çok alanda kullanılan ferrobor tesisinin de bu yıl içinde hizmete gireceğini belirtti.

Erdoğan, Türkiye'nin nadir toprak elementleri konusunda iyi bir rezerve sahip olduğunu ve Eskişehir'de keşfedilen 694 milyon tonluk nadir toprak elementi rezervinin yıllık 1200 ton cevher işleyecek bir tesisle kazanca dönüştürüleceğini açıkladı.

"Ham maddeyle başlayıp nihai ürününe kadar uzanacak bir sistemle ülkemizin tüm değerlerini harekete geçirmekte kararlıyız" diyen Erdoğan, Türkiye'nin stratejik ürünleri arasında yer alan bor madeninin katma değerini, "cevherden mücevhere" anlayışıyla 300 kat artıracak tesisin açılışı vesilesiyle bir arada olunduğunu söyledi.

"Yatırım bedeli 80 milyon doları bulan Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi, bu alanda ülkemizin ilk, dünyanın da sayılı işletmelerinden biri olacaktır" diyen Erdoğan, bor karbürün özellikle zırh, aşınmaya dayanıklı mekanik parça üretimi, nükleer tesislerde nötron tutucu gibi uygulama alanlarıyla savunma sanayisinin vazgeçilmezi olduğuna dikkat çekti. Erdoğan, Bandırma tesisinde yapılacak yıllık 1000 ton üretimin, kullanıldığı alanlarda da 150 kattan 2 bin kata kadar varan değer artışları sağlayacağını belirtti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2075747/bor-madeninin-degerini-300-kat-artiracak-tesis-acildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.