ABD, kuklasının kaybettiği Libya’da demokrasi peşinde

ABD Başkanı Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri'nin "Çatışmayı Önleme ve İstikrarı Teşvik Etme Stratejisi"ni ABD Kongresiyle paylaştı.
Mevlüt Peker
|
26 Mart 2023, Pazar - 19:56
ABD, kuklasının kaybettiği Libya’da demokrasi peşinde

ABD Başkanı Joe Biden, "Çatışmayı Önleme ve İstikrarı Teşvik Etme Stratejisi" adı altında 10 yıllık bir planı Kongre'ye sundu. Biden'ın Kongre'ye gönderdiği mektupta, ABD'nin bu stratejiyi, çatışmaya açık alanlarda şiddeti nasıl önlediğini ve istikrarı nasıl ilerlettiğini yeniden tanımlamaya yönelik uzun vadeli bir girişim olarak nitelendirdiği belirtildi. Mektupta, ABD hükümetinin bu stratejiyi, İki Kutuplu Küresel Kırılganlık Yasası uyarınca, "öncelikli ortak ülkeler ve bölgeler" olan Haiti, Libya, Mozambik, Papua Yeni Gine ve Batı Afrika kıyısında yer alan ülkelerdeki "yerel paydaşlarla yapılan kapsamlı istişarelerle geliştirilen" 10 yıllık planlar aracılığıyla uyguladığı belirtildi.

Biden, planın "ön alma, istikrar, ortaklıklar ve yönetim" olarak sıralanan dört hedefe odaklandığını ifade etti. Başkan Biden, 10 yıllık plan çerçevesinde ABD'nin Batı Afrika kıyılarında, "terörizmin ve şiddet içeren aşırıcılığın istikrarsızlaştırıcı yayılmasını önlemek için" her düzeydeki ortaklarıyla birlikte çalışmayı hedeflediğine dikkat çekti.

Mektupta yer alan ifadelerde, ABD'nin Libya'da "seçilmiş bir ulusal hükümet" hedeflediği de açıklandı. Buna ek olarak, Haiti ve Papua Yeni Gine gibi ada ülkelerinin de konu edildiği plan aracılığıyla ABD hükümetinin, ortak ülkelerdeki çatışma nedenlerini ele alan kilit paydaşların yanı sıra sivil toplum, çok taraflı ve bölgesel kuruluşlar, özel sektör ve benzer düşüncelere sahip ülkelerle olan ilişkilerini derinleştireceği ifade edildi.

Biden, planın hedeflerine ilişkin açıklamalarında, "İlk hedefimiz, çatışmaların ve istikrarsızlığın yayılmasını engellemek. İkinci hedefimiz, daha geniş bir istikrar ve sürdürülebilir kalkınma sağlamak. Üçüncü hedefimiz, işbirliği ve ortaklıklar kurarak güçlerimizi birleştirmek. Dördüncü hedefimiz ise etkili yönetim ve sürdürülebilir barışın tesis edilmesi" dedi.

Libya'da "seçilmiş bir ulusal hükümet" hedefleniyor

Mektupta Libya ile ilgili gelecek 10 senenin planlaması ile ilgili şu ifadeler bulunuyor:

"ABD, Libya'da ülkeyi yönetebilecek, hizmet ve güvenliği sağlayabilecek seçilmiş bir ulusal hükümetin temellerini atmaya odaklanıyor. Ulusal seçimleri desteklemek için fırsatlar ortaya çıktıkça ölçeklendirilebilecek topluluk düzeyindeki programlara odaklanan esnek, uyarlanabilir bir yaklaşım izliyor."

http://www.ankaramasasi.com/haber/2076555/abd-kuklasinin-kaybettigi-libyada-demokrasi-pesinde
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.