Zihni Çakır kimdir

Türk gazeteci ve yazar Zihni Çakır kimdir? Emekli amirallerin bildirisi ile gündeme gelen Zihni Çakır nereli, kaç yaşında?

SM
Suat Mutlu Editör
YAYINLAMA
29 Mart 2023 13:56
GÜNCELLEME
29 Mart 2023 17:00
Zihni Çakır kimdir
SM
Suat Mutlu Editör

Zihni Çakır, 1969'da Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu. Çakır, eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde tamamlayarak mezun oldu. Çakır, mezun olduktan sonra çeşitli kanallarda muhabirlik ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Ayrıca gazeteci, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Harekat Derneği'ne bağlı Türkeli yayınının yazı işleri müdürlüğünü yaptı. 


Ergenekon davasıyla ilgisi

Zihni Çakır, Ergenekon örgütü ile ilgili yazdığı kitaplarla gündeme gelmiştir. Çakır, 2008 yılında kitaplarında bahsettiği Ergenekon Davasıyla ilgili  "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçundan 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gazeteci, bir sene sonra 2009 yılında  mahkemenin kendisini 'Kod Adı Darbe' adlı kitabıyla ilgili kaynakları açıklamaya zorlaması konusunda şikayette bulundu. Çakır, ' Kod Adı Darbe' kitabında Özdemir Sabancı cinayetinin Hüseyin Kocadağ, Abdullah Çatlı ve Subay Hüseyin Pepekal tarafından organize edildiğini iddia ederek savundu. Ayrıca Çakır, 2008 yılında Ergenekon Başkanının 1997 askeri muhtırasında yer aldığını söyledi. 


Kitapları

-Ergenekon'un Çöküşü,

-Kod adı Darbe: Gizli Belgeler,Telefon Dinleme Kayıtları ve Krokilerle Ergenekon'un Kodları, NEDEN?

-Ergenekon'un çöküşü 2: Dünden Bugüne Devletin Derinliklerindeki Kirli İlişkiler, NEDEN?, 2008

-Gladio Korku İmparatorluğu

-Konsept Savaşı: Ercümen-i Daniş Sarmalında Konsep Savaşı, NEDEN?

    Yorumlar (0 yorum)
    Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
    Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.