AYM'den pandemi kararı

Pandemi döneminde kesilen cezaların iadesi için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itirazlarda karar çıktı. Ödenen idari para cezalarının geri ödenmeyeceğine ilişkin madde iptal edildi. Böylece ödenen cezaların geri alınmasının yolu açıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
Onur Çetinkaya
|
24 Mayıs 2023, Çarşamba - 09:31
AYM'den pandemi kararı

Geçtiğimiz yılın sonlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 

Tahsilat tebliğine göre, maske başta olmak üzere salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezaları silindi.

Buna göre, 9 Kasım 2022'den önce yapılmış ceza ödemelerinin iade edilmemesine karar verilmişti. 

2020-2022  yılları arasında koronavirüs  pandemisi döneminde kesilen cezalara ilişkin Anayasa Mahkemesine yapılan itirazın karar metni Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Maske cezaları siliniyor 

Anayasa Mahkemesi kararında, tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez. ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve iptaline karar verildiği belirtildi. 

Böylece, pandemide ödenen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin idari para cezalarını ödeyenlerin ödedikleri tutar geri iade edilecek. 

Kararda, "Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan "...tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez." ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve iptaline  oyçokluğuyla karar verildi" denildi. 

http://www.ankaramasasi.com/haber/2083335/aymden-pandemi-karari
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.