Türkiye'nin yüz ölçümü ne kadar?

81 ile sahip Türkiye'nin yüz ölçümüne dair coğrafya meraklıları araştırma yapıyor. Peki Türkiye'nin yüz ölçümü ne kadar?
Büşra Bayrak
|
15 Eylül 2023, Cuma - 16:12
Türkiye'nin yüz ölçümü ne kadar?

Türkiye'nin yüz ölçümü 783.562 kilometre karedir.  Türkiye'nin yüz ölçümü, 1923 yılında Lozan Antlaşması ile belirlenmiştir. 

Bu, Türkiye'yi dünyanın 36. en büyük ülkesi yapar. Türkiye'nin yüz ölçümünün yaklaşık %97'si Asya kıtasında, %3'ü ise Avrupa kıtasında yer almaktadır. Türkiye'nin kara sınırlarının toplam uzunluğu 2.823 kilometredir.

Bu sınırlar; kuzeyde Bulgaristan ve Yunanistan, doğuda Gürcistan, Ermenistan, İran ve Azerbaycan, güneyde Irak ve Suriye ile çevrilidir. Türkiye'nin sahil uzunluğu ise 8.333 kilometredir. Bu sahil, Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz'i kapsamaktadır.


Lozan Antlaşmasına göre, Türkiye'nin sınırları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

  • Kuzeyde: Bulgaristan ve Yunanistan
  • Doğuda: Gürcistan, Ermenistan, İran ve Azerbaycan
  • Güneyde: Irak ve Suriye
  • Batıda: Ege Denizi ve Akdeniz

Türkiye'nin yüz ölçümü, 1923 yılından bu yana çok fazla değişmemiştir. Ancak, 1983 yılında Kıbrıs'ta gerçekleşen Türk askeri müdahalesi nedeniyle, Türkiye'nin yüz ölçümü 1.311 kilometre kare artmıştır.

Türkiye'nin yüz ölçümünün yaklaşık %97'si Asya kıtasında, %3'ü ise Avrupa kıtasında yer almaktadır. Türkiye'nin Asya kıtasında yer alan kısmı, Anadolu olarak adlandırılmaktadır. Türkiye'nin Avrupa kıtasında yer alan kısmı ise Trakya olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye'nin kara sınırlarının toplam uzunluğu 2.823 kilometredir. Bu sınırlar; kuzeyde Bulgaristan ve Yunanistan, doğuda Gürcistan, Ermenistan, İran ve Azerbaycan, güneyde Irak ve Suriye ile çevrilidir.

Türkiye'nin sahil uzunluğu ise 8.333 kilometredir. Bu sahil, Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz'i kapsamaktadır.

Türkiye, coğrafi olarak çok çeşitli bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Kafkaslar, güneyinde Akdeniz ve Ege Denizi bulunmaktadır. Türkiye'nin iç kesimleri ise dağlık ve engebelidir.

Türkiye'de çok çeşitli iklimler görülmektedir. Kuzeyde Karadeniz iklimi, doğuda karasal iklim, güneyde ise Akdeniz iklimi hakimdir. Türkiye'nin iç kesimlerinde ise dağlık iklim hakimdir.

Türkiye, zengin bir flora ve faunaya sahip bir ülkedir. Ülkede çok çeşitli bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2099443/turkiyenin-yuz-olcumu-ne-kadar

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.