Nipah virüsünden ölümler Covid-19’u geçti

Hindistan'da Nipah virüsü sebebiyle yaşanan ölümlerin oranı, Covid-19 kaynaklı ölümlerin oranını geçti.
Mevlüt Peker
|
15 Eylül 2023, Cuma - 18:30
Nipah virüsünden ölümler Covid-19’u geçti

Hindistan'da Nipah virüsü kaynaklı viral enfeksiyonun ölüm oranının Covid-19'a göre çok daha yüksek olduğu bildirildi.

Hindustan Times'ın haberine göre, Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi (ICMR) Genel Müdürü Rajeev Bahl, Nipah virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Bahl, Kovid-19'da görülen ölüm oranının yüzde 2 ila 3 olduğunu, ancak Nipah virüsünün öldürücülüğünün yüzde 40 ila 70 arasında olduğunu ifade etti.

Nipah virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranının Kovid-19'dan ölenlere göre çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken Bahl, virüsün yayılmasını kontrol altına almak için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. Ayrıca, virüsün yayılma mekanizması hakkında kesin bilgilere sahip olmadıklarını belirterek, 2018'deki Kerala'daki salgının yarasalarla ilişkili olduğunu ancak yarasalardan insanlara nasıl geçtiğini tam olarak anlayamadıklarını belirtti.

Hatırlanacağı üzere, Hindistan'ın Kerala eyaletinde Nipah virüsü pozitif vakaları tespit edilmiş, bu vakalardan 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Nipah virüsü nedir?

    Nipah virüsü, belirtilerin ateş, baş, boğaz ve kas ağrısı gibi grip benzeri semptomlarla başladığı viral bir enfeksiyona yol açar. Daha sonra baş dönmesi, yorgunluk ve bilinç değişiklikleri gibi daha ciddi semptomlar gelişebilir. Hem hayvanlarda hem de insanlarda hastalığa yol açabilen bu viral enfeksiyon, Malezya'nın Nipah bölgesinde bir salgınla ilk kez tanımlandı.

    http://www.ankaramasasi.com/haber/2099516/nipah-virusunden-olumler-covid-19u-gecti
    İlginizi Çekebilir

    Yorumlar (0)

    Yorumunuz İletilmiştir.