Libya’da OHAL ilan edildi

Libya'da büyük sel felaketinden etkilenen bölgelerde 1 sene süreli OHAL (olağanüstü hal) ilan edildi. Sel felaketinden en çok etkilenen Derne şehrinde içme suyundan 150 kişi zehirlendiği bildirildi.
Mevlüt Peker
|
16 Eylül 2023, Cumartesi - 19:12
Libya’da OHAL ilan edildi

Libya'nın sel etkisi altındaki bölgelerinde, bir yıllık olağanüstü hal ilanına gidildi.

Ulusal Birlik Hükümeti'ne ait Enfeksiyon Hastalıkları Kontrol Merkezi'nin Müdürü Haydar es-Sayih, yazılı bir beyanatta bulunarak, son durum hakkında detay verdi.

Sayih, ülkenin doğu kesimindeki Derne şehrinde kanalizasyon suyunun içme suyuyla karıştığına işaret etti ve 150 kişinin su zehirlenmesi yaşadığını açıkladı.

Derne şehrindeki içme suyunun kullanıma uygun olmadığını belirten Sayih, bu sebeple farklı su kaynaklarına yönlendirmenin zorunlu olduğunu ifade etti. Sayih ayrıca, selin etkilediği bölgelerde bir yıllık olağanüstü hal uygulaması başlatıldığını duyurdu.

Libya'nın sel krizi

  10 Eylül'de Libya'nın doğu bölgelerini kasıp kavuran "Daniel" adlı fırtına, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne gibi şehirlerde büyük sel felaketine yol açmıştı.

  Ulusal Birlik Hükümeti'nin Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, selin verdiği zarar sebebiyle 11 Eylül'de tüm ülkede üç günlük milli yas ilan etmişti. Libya Başkanlık Konseyi, zarar gören alanlar için kardeş devletlere ve uluslararası organizasyonlara yardım talebinde bulunmuştu.

  Libya'nın doğusunda yağışın son "40 yılda görülen en yüksek düzeyde" olduğu belirtiliyor.

  http://www.ankaramasasi.com/haber/2099763/libyada-ohal-ilan-edildi
  İlginizi Çekebilir

  Yorumlar (0)

  Yorumunuz İletilmiştir.