Üniversitelerin 2 Yıllık Geoteknik Bölümü 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Geoteknik veya Zemin Mekaniği bölümü, mühendislik alanında özel bir alt dalı ifade eder. Bu bölümde öğrencilere zeminlerin davranışı, toprak ve kaya mühendisliği, zemin mekaniği analizi ve jeoteknik mühendislik konularında eğitim verilir. Geoteknik mühendislik, inşaat projeleri için zemin ve temel analizlerini yapmayı, temel tasarımını ve geoteknik problemleri çözmeyi içerir. Bu bölümü tercih edecekler için Üniversitelerin 2 Yıllık Geoteknik Bölümü 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması şu şekildedir:
Büşra Ünal
|
18 Eylül 2023, Pazartesi - 08:45
Üniversitelerin 2 Yıllık Geoteknik Bölümü 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Geoteknik veya Zemin Mekaniği bölümü, mühendislik alanında özel bir alt dalı ifade eder. Bu bölümde öğrencilere zeminlerin davranışı, toprak ve kaya mühendisliği, zemin mekaniği analizi ve jeoteknik mühendislik konularında eğitim verilir.
Geoteknik mühendislik, inşaat projeleri için zemin ve temel analizlerini yapmayı, temel tasarımını ve geoteknik problemleri çözmeyi içerir.

Geoteknik Bölümünde Öğretilen Bazı Konular:

  • Zeminlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri, zeminlerin oluşumu, mineraloji ve zemin sınıflandırması gibi temel zemin bilimleri.
  • Zemin davranışı, zemin gerilmeleri, zeminin taşıma kapasitesi, zeminin sıkışması ve zemin mekaniği deneyleri.
  • İnşaat projeleri için temel tasarımı, zemin iyileştirme teknikleri, zemin-etki yapı analizi.
  • Geoteknik mühendislik prensiplerinin uygulandığı inşaat projeleri, köprüler, barajlar, tüneller ve yol yapımı gibi projeler.
  • Bilgisayar destekli tasarım ve analiz yazılımları kullanarak geoteknik problemleri çözme.
  • Zemin karakterizasyonu için saha çalışmaları, sondaj, numune alma ve laboratuvar deneyleri.
  • Jeoteknik mühendislik uygulamalarında güvenlik standartları ve çevresel sürdürülebilirlik.

Geoteknik mühendisleri, inşaat projelerinin temel aşamalarından birinde veya tümünde çalışabilirler. Örneğin, zemin-etki yapı analizi yaparak temel tasarımı geliştirebilirler, toprak ve kayayı stabilize etmek için mühendislik çözümleri üretebilirler veya zemin iyileştirme projelerini denetleyebilirler.

Bu bölüm, inşaat endüstrisi, altyapı projeleri, madencilik, petrol ve doğalgaz sektörleri gibi birçok sektörde iş fırsatları sunar. 

Geoteknik mühendisler, inşaat projelerinin güvenli ve dayanıklı bir şekilde gerçekleştirilmesine katkıda bulunurlar ve zeminin davranışı ile ilgili çeşitli sorunları çözerler.

Bu bölümü tercih edecekler için Üniversitelerin 2 Yıllık Geoteknik Bölümü 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması şu şekildedir:

Üniversite AdıBölüm AdıPuan
Türü
KON.YER.Taban PuanıSıralama
Dokuz Eylül Üniversitesi (Torbalı Meslek Yüksekokul) (İzmir) (Devlet)GeoteknikTYT4040262,49121.407.359
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi (Turgutlu Meslek Yüksekokul) (Manisa) (Devlet)GeoteknikTYT4040236,82511.849.621
Fırat Üniversitesi (Keban Meslek Yüksekokul) (Elazığ) (Devlet)GeoteknikTYT2525225,79972.059.441
http://www.ankaramasasi.com/haber/2099979/universitelerin-2-yillik-geoteknik-bolumu-2024-taban-puanlari-ve-basari-siralamasi

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.