Kimlik kartları ve ehliyet nasıl birleştirilir? Kimlik kartları ve ehliyet birleştirirken ücret alınıyor mu?

Türkiye’de yeni dönem başladı. Kimlik kartları ve ehliyet artık tek kartta yükleniyor. Peki kimlik ve ehliye birleşimi nasıl yapılır? Kimlik ve ehliyet birleşimde ücret alınır mı? Kimlik ve ehliyet birleşiminde hangi belgeler gerekli?
Murat Saltan
|
18 Eylül 2023, Pazartesi - 10:01
Kimlik kartları ve ehliyet nasıl birleştirilir? Kimlik kartları ve ehliyet birleştirirken ücret alınıyor mu?

Türkiye'de 21 Eylül 2020 tarihinden bu yana kimlik ve ehliyet birleşimi işlemi yapılmaktadır. Yeni uygulamayla birlikte vatandaşlar kimlik kartlarına ehliyetlerini yükletebilmektedir. Bu sayede vatandaşlar iki kart taşımak zorunda kalmamaktadır. Güvenlik güçleri tek bir kartta bütün bilgilere ulaşabilmektedir.

Birleştirme işlemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerinden yapılıyor.

Peki birleşim için hangi belgeler gerekli, herhangi bir ücret ödeniyor mu?

Hangi belgeler gerekli?

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi için, Yeni kimlik kartı, Eski ehliyet (varsa), Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf, Randevu belgesi gerekmektedir.

Birleşim işlemi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesi ve Alo 199 çağrı merkezinden randevu alınmalı. Kimlik bilgileri doğrulan vatandaştan eski ehliyeti alınarak, yeni kimlik kartına bilgileri yüklenir. İşlem tamamlandıktan sonra yeni kimlik kartı teslim edilir.

İşlem sırasında herhangi bir ücret talep edilmez.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, "Hayat Kimliğinle Kolay" uygulaması ile sürücü belgesi bilgilerini T.C. kimlik kartlarına taşıyanların sayısının 6 milyon 275 bine ulaştığını açıkladı.

Kimlik ve ehliyet birleştirmenin faydaları

Kimlik ve ehliyet birleştirme işleminin süresi, başvurunun yapıldığı nüfus müdürlüğünün yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak, işlem birkaç dakika içinde tamamlanmaktadır.

Kimlik ve ehliyet birleştirme işleminin yapılmasının faydaları şunlardır:

  • Daha az belge taşıma ihtiyacı
  • Daha kolay kimlik doğrulama
  • Daha az zaman kaybı

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi, Türkiye'de 2023 yılı itibariyle tüm illerde yapılabilmektedir.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2099980/kimlik-kartlari-ve-ehliyet-nasil-birlestirilir-kimlik-kartlari-ve-ehliyet-birlestirirken-ucret-aliniyor-mu

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.