Ankara'nın efsane kabadayısı Kürt Cemali kimdir?

Ankara'nın efsane kabadayılarından Kürt Cemali kimdir? Kürt Cemali nerede doğmuştur? Kürt Cemali kim tarafından öldürülmüştür?
Murat Saltan
|
18 Eylül 2023, Pazartesi - 12:22
Ankara'nın efsane kabadayısı Kürt Cemali kimdir?

Cemali Çoşan (Kürt Cemali), 1933 yılında Ankara'nın Yenidoğan semtinde doğdu. Aslen Erzurum'un Karaçoban ilçesinden olan Kürt Cemali, ailesinin Ankara'ya göç etmesiyle burada büyüdü.

Küçük yaşlardan itibaren kavgacılıkla tanınan Kürt Cemali, kısa sürede Ankara'nın en güçlü kabadayılarından biri haline geldi. Ankara'nın Altındağ, Atıfbey, Çınçınbağları, Dışkapı, Ulus, Anafartalar, Kayabaşı, Yenidoğan, Aktaş ve Hacettepe gibi fakirlerin yoğun olarak oturdukları kalabalık ve önemli semtlerde söz sahibiydi.

Kürt Cemali, yardımseverliği ve adaletli kişiliğiyle de tanınırdı. Fakirlere yardım etmekten çekinmez, haksızlığa uğrayanları korur ve yardım ederdi. Bu nedenle, halk arasında "Fakir-fukaralık babası" olarak da anılırdı.

Kürt Cemali, 1961 yılının 1 Şubat gecesi, Kabadayı Mehmet tarafından işletilen bir kumarhaneye yaptığı baskın sırasında öldürüldü. Katilleri, Kürt Cemali'nin kumarhanelerin paylaşımı konusunda Kabadayı Mehmet ile anlaşmazlığa düştüğü için onu öldürdüklerini iddia ettiler. Ancak, cinayetin arkasında başka nedenlerin de olabileceği iddiaları da var.

Kürt Cemali'nin öldürülmesi, Ankara'da büyük bir infiale yol açtı. Cenazesine binlerce kişi katıldı. Kürt Cemali, Ankara'nın efsane kabadayıları arasında yerini aldı.

Kürt Cemali'nin ölümünden sonra, onun ölümüne neden olan kişiler yakalanamadı. Cinayet, Ankara'nın en büyük cinayetlerinden biri olarak kaldı.

Kürt Cemali'nin hayatı, 2009 yılında Ercan Mehmet Erdem tarafından "Kürt Cemali" adlı bir filmde anlatıldı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2100036/ankaranin-efsane-kabadayisi-kurt-cemali-kimdir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.