Libya’da sel: Can kaybı 3958’e ulaştı

BM (Birleşmiş Milletler), Libya'daki büyük sel felaketinde 3958 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.
Mevlüt Peker
|
18 Eylül 2023, Pazartesi - 18:13
Libya’da sel: Can kaybı 3958’e ulaştı

BM (Birleşmiş Milletler), Libya'da meydana gelen büyük sel felaketinde 3958 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler'in İnsani Yardım Koordinasyon Birimi (OCHA), Libya'da meydana gelen sel felaketiyle ilgili olarak 16 Eylül tarihinde duyurduğu 11 bin 300 ölü sayısını, bugün gerçekleştirdiği yeni bir açıklamayla 3 bin 958'e düzeltilmiş bir rakamla güncelledi.

OCHA'nın, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerini temel alarak hazırladığı raporda, Libya'nın doğu bölgelerinde yaşanan sel felaketinin 3 bin 958 cana mal olduğu ve 9 bin kişinin de kayıp olduğu belirtildi. Arama-kurtarma faaliyetlerinin devam ettiği ve bu sayıların yükselebileceği de raporda yer aldı.

BM'nin Uluslararası Göç Kurumu (IOM) Raporu

  BM'nin Uluslararası Göç Kurumu (IOM) tarafından toplanan verilere göre, ülkenin kuzeydoğu kesiminde 40 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Özellikle Derne şehri gibi selin en fazla etkilediği bölgelerde erişim sorunları yaşandığı için tam anlamıyla veri toplamanın mümkün olmadığı, bu nedenle yerinden edilenlerin sayısının daha fazla olabileceği vurgulandı.

  UNICEF'ten Acil Yardım Çağrısı

   Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından sağlanan bilgilere göre, sel felaketinden etkilenen yaklaşık 300 bin çocuk, ishal ve kolera gibi sağlık sorunlarına ek olarak şiddet ve istismar riskiyle de karşı karşıya. BM'nin Merkezi Acil Durum Fonu (CERF) tarafından Libya için acil olarak 10 milyon dolar ayrıldığı ve ek olarak 71,4 milyon dolarlık "acil yardım" talebinde bulunulduğu ifade edildi.

   Libya'nın İhtiyaç Sahibi Nüfusu

    Libya'da yaşayan 884 bin kişinin yardıma muhtaç olduğu, bu kişilerin 250 bininin acil yardım ihtiyacının karşılanmasının planlandığı belirtildi.

    Sel Felaketi ve Yerel Yönetimlerin Tepkisi

     10 Eylül'de Libya'nın doğusunu vuran "Daniel" adlı fırtına, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne şehirlerinde sel felaketine yol açtı. Ulusal Birlik Hükümeti'nin Başkanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi sonrası 11 Eylül'de ülke genelinde üç günlük yas ilan etti. Ayrıca, Libya Başkanlık Konseyi, kardeş ülkelere ve uluslararası organizasyonlara, "selin vurduğu bölgelere yardım gönderilmesi" için çağrıda bulundu.

     http://www.ankaramasasi.com/haber/2100119/libyada-sel-can-kaybi-3958e-ulasti
     İlginizi Çekebilir

     Yorumlar (0)

     Yorumunuz İletilmiştir.