Üniversitelerin 2 Yıllık Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü, özellikle tavuk, hindi, ördek, kaz gibi kümes hayvanlarının yetiştirilmesi, beslenmesi, hastalık kontrolü ve yumurta, et gibi ürünlerinin elde edilmesi üzerine eğitim veren bir programdır. Bu bölüm, öğrencilere kümes hayvancılığı sektöründe gerekli bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlar. Bu bölümü tercih edecekler için Üniversitelerin 2 Yıllık Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması şu şekildedir:
Büşra Ünal
|
18 Eylül 2023, Pazartesi - 04:24
Üniversitelerin 2 Yıllık Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü, özellikle tavuk, hindi, ördek, kaz gibi kümes hayvanlarının yetiştirilmesi, beslenmesi, hastalık kontrolü ve yumurta, et gibi ürünlerinin elde edilmesi üzerine eğitim veren bir programdır.
Bu bölüm, öğrencilere kümes hayvancılığı sektöründe gerekli bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlar.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümünde Öğretilen Bazı Konular:

  • Tavuk, hindi, ördek gibi kümes hayvanlarının anatomisi, fizyolojisi ve davranışları.
  • Kümes hayvanlarının beslenme gereksinimleri, yem hazırlama, yem analizi ve rasyon formülasyonu.
  • Kümes hayvanlarının sağlık sorunları, hastalık teşhisi, korunma ve tedavi yöntemleri.
  • Tavukların üreme döngüsü, yumurta üretimi ve yetiştirme yöntemleri.
  • Kümes hayvanlarının et ve yumurta üretimi, kesim ve işleme teknikleri.
  • Kümes tasarımı, hijyenik koşulların sağlanması, stok yönetimi ve ısıtma sistemleri.
  • Hayvan davranışları, stres yönetimi ve hayvan refahı.
  • Kümes hayvanı ürünlerinin pazarlanması, işletme yönetimi ve mali analiz.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği mezunları, kümes hayvanları çiftliklerinde, ticari işletmelerde veya kendi işletmelerini kurarak kümes hayvanları yetiştiriciliği ve ürünlerinin pazarlanması konularında çalışabilirler. Ayrıca, yem üreticileri, veteriner klinikleri ve hayvancılık danışmanlık firmalarında da iş bulabilirler.

Bu bölüm, hayvanlarla çalışmayı seven, hayvancılığa ilgi duyan ve gıda üretimi alanında kariyer yapmak isteyen öğrencilere hitap eder. 

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği mezunları, hayvansal protein üretiminin sürdürülebilirliği ve gıda güvenliği konularına katkı sağlarlar.

Bu bölümü tercih edecekler için Üniversitelerin 2 Yıllık Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü 2024 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması şu şekildedir:

Üniversite AdıBölüm AdıPuan
Türü
KON.YER.Taban PuanıSıralama
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi (Akhisar Meslek Yüksekokul) (Manisa) (Devlet)Kümes Hayvanları YetiştiriciliğiTYT2020228,64682.004.170
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Mudurnu Süreyya Astarcı Meslek Yüksekokul) (Bolu) (Devlet)Kümes Hayvanları YetiştiriciliğiTYT2020227,30662.030.323
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Ladik Meslek Yüksekokul) (Samsun) (Devlet)Kümes Hayvanları YetiştiriciliğiTYT2525218,49642.204.893
http://www.ankaramasasi.com/haber/2100156/universitelerin-2-yillik-kumes-hayvanlari-yetistiriciligi-bolumu-2024-taban-puanlari-ve-basari-siralamasi

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.