Azerbaycan’dan Ermenistan’a: Karabağ’dan ordunu çek!

Azerbaycan, Ermenistan'dan Karabağ'dan ordusunu çekmesini ve Karabağ’daki sözde rejimin feshedilmesini istedi.
Mevlüt Peker
|
19 Eylül 2023, Salı - 00:46
Azerbaycan’dan Ermenistan’a: Karabağ’dan ordunu çek!

Azerbaycan, Ermenistan'dan kendi topraklarından askeri birliklerini hemen çekmesini ve bağlı olduğu sözde yönetimin tüm askeri ve idari yapılarını lağvetmesini talep ettiğini duyurdu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen brifingde, Cumhurbaşkanı Danışmanı Hikmet Hacıyev, Özel Görevler Temsilcisi Elçin Emirbeyov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Fariz Rzayev, akredite olmuş diplomatik misyon temsilcilerine Karabağ'daki son gelişmeler ve Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik talepleri hakkında bilgi verdi.

Brifingde, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarında kurduğu sözde yönetimin, tüm barış ve normalleşme çabalarına rağmen, gerilimi düşürmeye yönelik teklifleri reddettiği belirtildi.

Karabağ'da düzenlenen sözde "cumhurbaşkanlığı seçimleri"nin, Ermenistan'ın provokatif eylemlerinden biri olduğu vurgulandı.

Brifingde, Ermenistan'ın Karabağ'da 10.000'den fazla silahlı güce, yüzlerce tank ve zırhlı araca, ayrıca yüzlerce ağır topçu ve havan sistemine sahip olduğu ifade edildi.

Ermenistan'ın, bu güçlere teknik ve lojistik destek sağladığı, bu durumun 10 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiriyi ihlal ettiği kaydedildi.

Son dönemde, hem Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınırda hem de Karabağ'da askeri hareketliliğin arttığı ve Ermenistan'ın yeni bir askeri saldırı için hazırlık yaptığı belirtildi.

Brifingde, Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiği ve Ermenistan'ın bu taktiklerine artık güvenmemesi gerektiği vurgulandı.

Azerbaycan, Ermenistan'dan askeri harekatlarını durdurmasını, Azerbaycan'ın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesini ve Karabağ'da bölücülüğü ve terörizmi desteklemeyi bırakmasını talep etti.

Ayrıca, Azerbaycan, Ermenistan'ın silahlı kuvvetlerini Azerbaycan topraklarından hemen çekmesini ve sözde yönetimin askeri ve idari yapılarını lağvetmesini istedi.

Eğer talepler karşılanırsa, Karabağ'daki sözde yönetim temsilcilerine af uygulanabileceği de belirtildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2100202/azerbaycandan-ermenistana-karabagdan-ordunu-cek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.