ABD'li gazeteci Amna Nawaz kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sorularını yanıtladığı PBS televizyonunun sunucusu Amna Nawaz kimdir?
Murat Saltan
|
19 Eylül 2023, Salı - 14:16
ABD'li gazeteci Amna Nawaz kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kuruluna katılmak üzere gittiği New York'ta PBS televizyonundan Amna Nawaz'ın sorularını yanıtladı. 

Peki ünlü gazeteci Amna Nawaz kimdir?  Amna Nawaz'ın televizyonculuk kariyeri

Amna Nawaz, Amerikalı bir yayın gazetecisi ve Geoff Bennett ile birlikte PBS NewsHour'un ortak sunucusudur. Nawaz, Nisan 2018'de PBS'ye katılmadan önce ABC News ve NBC News'de sunucu ve muhabirdi. Emmy Ödülü ve Society for Feature Journalism ödülü de dahil olmak üzere bir dizi ödül aldı.

Nawaz, 18 Eylül 1979'da Virginia, ABD'de doğdu. Babası Shuja Nawaz, Pakistan'ın eski bir dışişleri bakanı ve annesi Seema Nawaz, bir Pakistanlı gazetecidir. Nawaz, Pensilvanya Üniversitesi'nden tarih ve uluslararası ilişkiler alanında lisans derecesi ve Londra Ekonomi Okulu'ndan uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Nawaz, kariyerine 2001 yılında ABC News'de muhabir olarak başladı. 2007'den 2013'e kadar NBC News'de muhabir ve sunucu olarak çalıştı. 2013'ten 2018'e kadar NBC'nin Asian America platformunun yönetici editörü olarak görev yaptı.

Nawaz, 2018'de PBS NewsHour'a katıldı. PBS NewsHour'un en genç ve ilk Müslüman ortak sunucusu oldu. Nawaz, programın uluslararası haber ve politika muhabiri olarak görev yapıyor.

Nawaz, uluslararası habercilikte ve özellikle Orta Doğu ve Güney Asya'daki habercilikte uzmanlaşmıştır. Keşmir, Afganistan, Pakistan ve Orta Doğu'daki diğer çatışmaları kapsayan bir dizi ödüllü belgesel ve haber hikayesi üretti.

Nawaz, aynı zamanda 2019'da yayınlanan "The New Silk Road: How China's Trade Revolution Is Changing the World" adlı kitabın yazarıdır.

Nawaz, Washington, DC'de kocası ve iki kızı ile yaşıyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2100305/abdli-gazeteci-amna-nawaz-kimdir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.