Merkez Bankası'ndan istifa eden Gizem Uzuner kimdir?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, tarafından görevden alınan Dış İlişkiler Genel Müdürü Gizem Uzuner kimdir? Gizem Uzuner hangi görevlerde bulunmuştur?
Murat Saltan
|
19 Eylül 2023, Salı - 16:18
Merkez Bankası'ndan istifa eden Gizem Uzuner kimdir?

Gizem Uzuner, 1985 yılında Kocaeli'de doğdu. 

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını ise Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Finansal Ekonomi bölümünde tamamladı.

Gizem Uzuner kariyeri

Uzuner, kariyerine 2007 yılında Türkiye İş Bankası'nda başladı. 2011 yılında Bloomberg HT'ye katıldı ve 2015 yılında Araştırma Müdürü olarak atandı. Uzuner, Bloomberg HT'de görev yaptığı süre boyunca, Türkiye ekonomisi ve finans piyasaları üzerine analizler ve yorumlar yaptı.

Gizem Uzuner görevinden alındı

Uzuner, 2022 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürü olarak atandı. Bu görevinde, Merkez Bankası'nın yurt içi ve yurt dışı iletişim faaliyetlerini yürütmekten sorumluydu. Gizem Uzuner, Merkez Bankası Başkanlığına Hafize Gaye Erkan'ın gelmesinin ardından görevinden alındı.

Uzuner'in görevden alınmasına ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak, görevden alınmasının, Merkez Bankası'nın faiz politikası kararlarına ilişkin kamuoyunda oluşan tepkilerle ilişkili olduğu iddia edildi.

Gizem Uzuner bir süre sonra Merkez Bankası'ndaki görevlerinden istifa etti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2100340/merkez-bankasindan-istifa-eden-gizem-uzuner-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.