Sağlık Bakanı: Covid-19 / Eris gündem olmaya değmez

Covid-19'un Eris varyantı ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Eris adlı varyant, halen hayatın normal şekilde sürdüğü ülkelerden sonra, sınırlı sayıda vakada, ülkemizde de görüldü. Bunda endişe edilecek bir şey yok. Bilim insanları üzerinde konuşabilirler ama halkımız için gündem olmaya değer değil" dedi.
Mevlüt Peker
|
19 Eylül 2023, Salı - 19:27
Sağlık Bakanı: Covid-19 / Eris gündem olmaya değmez

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yeni ortaya çıkan Kovid-19'un Eris varyantı hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Bakan, "Bu varyant konusunda fazla kaygılanmaya gerek yok. Bilim dünyası bu konuyu ele alabilir, fakat genel halk için bu durum öne çıkan bir konu değil." dedi.

Dr. Koca, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, koronavirüsün pandeminin başlangıcından itibaren değişime uğradığını vurguladı.

Omicron varyantı sonrası dünya genelinde temel önlemler haricinde normalleşme sürecine girildiğini ifade eden Sağlık Bakanı, şu detayları paylaştı:

"Virüsler tam anlamıyla ortadan kalkmazlar, genellikle daha az etkili varyantlara dönüşme eğilimindedirler. Yeni tespit edilen 'Eris' varyantı, diğer ülkelerde normal yaşantının sürdüğü dönemlerden sonra Türkiye'de de sınırlı sayıda vakada görülmüştür. Bu konuda endişelenmeye gerek yok. Bilim insanları bu konuyu tartışabilirler, fakat toplum için bu bir gündem maddesi olmamalı. Daha önce de belirttiğim gibi, yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan bireylerin ekstra tedbir alması önemlidir."

http://www.ankaramasasi.com/haber/2100395/saglik-bakani-covid-19--eris-gundem-olmaya-degmez
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.