İtalya, Karabağ’da itidal ve diplomasi çağrısı yaptı

Üçlü anlaşmaya rağmen Ermenistan’ın Karabağ’daki terör eylemlerine ses çıkarmayan Batı, Azerbaycan’ın antiterör operasyonu başlatması sonrası peş peşe açıklama yapıyor. İtalya da Karabağ konusunda taraflara “itidal ve diplomasi” çağrısında bulundu.
Mevlüt Peker
|
19 Eylül 2023, Salı - 20:36
İtalya, Karabağ’da itidal ve diplomasi çağrısı yaptı

İtalya'nın Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Antonio Tajani, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile New York'ta, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu sırasında bir araya geldi. Tajani, "X" platformu üzerinden yaptığı açıklamada, "Karabağ'daki mevcut tansiyonu göz önünde bulundurarak Bakan Bayramov ile görüşmeyi tercih ettim. Diplomatik bir yol bulunması ve itidal gösterilmesi gerektiğini vurguladım. Azerbaycan'la insan kaçakçılığına karşı da işbirliği yapıyoruz" dedi.

Karabağ'da Azerbaycan'ın Aldığı Güvenlik Önlemleri

  Ermeni silahlı unsurlar, geçtiğimiz aylarda Azerbaycan ordusunun pozisyonlarına düzenli olarak ateş açtı ve topraklara mayın yerleştirdi. Azerbaycan'ın sözde rejimin lağvedilmesi yönündeki çağrılarına karşın, Ermeni güçlerinin denetimindeki bölgelerde 9 Eylül'de sözde "cumhurbaşkanlığı seçimleri" düzenlenmesi, tansiyonu daha da tırmandırdı.

  Son olarak, Hocavent bölgesinde Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa karayolunda bir Azerbaycan devlet kamyonu mayına basarak 2 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Olay yerine intikal eden polis aracı da başka bir mayına basarak 4 polisin şehit olmasına neden oldu.

  Bu gelişmelerin ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da anayasal düzeni sağlamak amacıyla yerel terörle mücadele önlemlerinin alındığını duyurdu.

  http://www.ankaramasasi.com/haber/2100398/italya-karabagda-itidal-ve-diplomasi-cagrisi-yapti
  İlginizi Çekebilir

  Yorumlar (0)

  Yorumunuz İletilmiştir.